| CRISTINA_5101 a întrebat:

Am doar 13 ani si am la cultura civica o tema "aiurea". Si am o nelamurire ce inseamna sa fii un deputat si ce inseamna sa fii senator? Care sunt diferentele sau asemanarile? P. S :Tema in sine reprezinta un discurs parlamentar dar mai inati vreau sa stiu aceste doua notinuni mai pe intelesul meu.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Atat deputații cât și senatorii sunt membri ai Parlamenutui, aleși prin vot. Fac parte din Camera Deputaților respectiv Senat. Studiază atribuțiile fiecarei sectiuni și te vei lămuri pe deplin. Mari succese!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

DEPUTÁT - Persoană aleasă prin vot, ca reprezentant al unei părți a populației, pentru a face parte pentru o anumita perioada de timp dintr-un organ al puterii de stat. Ei sunt membri ai Camerei Deputatilor.
SENATÓR - Membru al Senatului.
Camera Deputatilor si Senatul formeaza Parlamentul.

| Simpatic a răspuns:

Parlamentul Romaniei este bicameral format din: Camera Deputatilor si Senat.Senatul este format din senatori,iar Camera Deputatilor, ghici? Sunt multe precizari,in caz de : "loc vacant" functia de presedinte revine primului ministru,iar daca nici acesta nu poate sa isi exercite atributiile de presedinte interimar,urmatorul care va fi ales presedinte intermar al Romaniei va fi presedintele Senatului, se mai poate observa ca acolo unde e nevoie de o anumita majoritate in luarea unei hotarari sau promulgarea/modificarea unei legi este nevoie de o mai "mica" majoritate din punct de vedere a voturilor a senatorilor decat a deputatilor, acolo unde legea face precizare ex: 25 de senatori fata de 50 de deputati etc.Ce a zis imperia stie orice copil, nu cred ca e un raspuns bun din punct de vedere juridic, e ca si cum ai spune ca politia are politisti