| moth a întrebat:

Am început sa uit cum sa vorbesc corect limba romana. Am 16 ani si trăiesc in Anglia de 4 ani. Am pierdut o parte cruciala din școala, unde limbajul mi s-ar fi dezvoltat si acum nu știu cum sa scriu corect gramatical fără autocorect si nici sa vorbesc într-un fel formal. Planific sa ma mut înapoi in Romania in viitor pentru facultate si vreau sa învăț sa vorbesc corect si sa scriu corect. Îmi poate da cineva sfaturi de cum as putea sa fac asta?

Răspuns Câştigător
| Foci a răspuns:

Cred ca cititul te-ar putea ajuta mult. Cartile sunt scrise intr o maniera formala si atunci poti exersa atat vocabularul cat si gramatica. Mai poti incerca si filmele cu subtitrare in romana. Insa cel mai mult te va ajuta sa traiesti din nou printre romani pentru ca cel mai bine inveti o limba atunci cand stai printre vorbitori nativi. Bafta!

| moth explică (pentru Foci):

Multumesc mult de raspuns. Am sa caut o carte buna de citit cat de curând si chiar cred ca m-ar ajuta.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Distrează.te pe duolingo, o să îți placă mai ales că e competitiv

| moth explică (pentru CleanHeart):

O sa incerc, Multumesc.

| mont a răspuns:

Încearcă sa faci conversații cu prieteni din România/in limba romană pe chat.

| Gugustelut a răspuns:

Ai incercat sa citesti o carte? Doar zic...