| Anonimgirltpu a întrebat:

Am intalnit oamenii care spun ca nu este necesar sa ai cultura generala. De exemplu un doctor ar trebui sa stie numai medicina, un inginer numai inginerie si asa mai departe. Voi ce credeti? Este necesar sa ai cultura generala sau e mai bine sa te specializezi intr-un anumit domeniu si sa nu iti pese de alte domenii?

Răspuns Câştigător
| Vali2012 a răspuns:

Este foarte bine sa fii specialist intr-un domeniu, dar asta nu anuleaza cultura generala pe care fiecare ar trebui sa o aiba, cel putin la nivel minimal. Depinde de fiecare cat de multumit se simte cu ceea ce stie, cat de bine se simte intr-o comunitate unde nu e nimeni de specialitatea lui si nu are ce discuta, cat de multe intelege dintr-o emisiune, dintr-o conversatie etc. Depinde de setea de cunoastere pe care o are fiecare, depinde de modul de viata, de meseria pe care o are, nu stiu, sunt multe lucruri care ar putea fi spuse. Eu cred ca importanta culturii generale consta in faptul ca nu iti lasa creierul sa adoarma, sa se plafoneze si il obliga la o dezvoltare continua.

1 răspuns:
| 1Mihai1 a răspuns:

După părerea mea este mai bine să te axezi pe un singur domeniu.