| Phantasmagoria a întrebat:

Am inteles ca la filolologie in clasa a 9-a se da teza din romana, latina, engleza si geografie/istorie. Dar in celelalte clase, a 10, a 11 si a 12 din ce se va da?

Ma mai intereseaza daca se pune accent putin macar pe psihologie,sociologie, filozofie, pentru ca am o inclinatie spre stiintele umane, dar nu stiu la ce ma pot ajuta mai incolo.
Sunt confuza in legatura cu profilul pe care sa il aleg.Am dat examen la engleza si l-am luat, cu o nota destul de buna(peste 9), imi place foarte mult lb romana si stiu ca mi s-ar potrivi profilul filologie. Dar am inteles ca nu sunt multe optiuni pentru facultate si nici nu inveti mare lucru in afara de limbi straine.

Deci.ce profil ar fi mai potrivit?

5 răspunsuri:
| Raiden a răspuns:

Zuzualina vorbeste in necunostinta de cauza.
Eu am terminat acum filologie - limbi straine.
Din aIX-a pana intr-aXII-a ai aceleasi teze: Romana, Latina, Limba 1 si Istorie/Geografie.
In aIXa faci: Logica si Argumentare
in aXa faci: Psihologie
in aXI-a faci: Economie, Sociologie
iar in aXIIa faci: Filosofie.
La profilul stiinte sociale dai teza la: Romana, L1, Istorie/Geografie si in aIXa Logica, aXa Psihologie, aXI-a Economie iar in aXII-a Filosofie.

| Raiden a răspuns:

A se retine!
Logica faci doar in aIXa.
Psihologie doar in aXA.
Economie si Sociologie doar in aXIa
iar Filosofie doar in aXIIa.

| Raiden a răspuns:

Si apropo, este falsa ideea ca la filologie inveti DOAR limbi straine, intr-adevar inveti limbi straine (ai 4h/saptamana de L1 din aIXa pana in a XIIa, iar L2 ai 2h/saptamana in aIXa si aXa, iar in aXIa si aXIIa ai 4h/saptamana L2)
Inveti foarte bine si stiinte socio-umane pe care ti le doresti chiar si la filologie. La fel de bine inveti istorie si geografie.
Eu nu regret nici o secunda ca am facut 4 ani de Filologie. Acum imi doresc sa merg la Facultatea de Litere.

| zuzualina a răspuns:

Pai mergi la filo,
engl, franceza, germana/spaniola

| zuzualina a răspuns:

A, si celelalte se invata asa :

psihologie-a 10-a pana intr-a 12-a
, sociologie, filozofie- a 12-a