| king5151 a întrebat:

Am inteles ca va fi o vacanta in februarie, citez:,, Potrivit ordinului privind structura anului școlar 2022-2023 publicat în Monitorul Oficial, elevii vor avea o vacanță mobilă în perioada în perioada 6—26 februarie 2023. Această vacanță va avea o durată de o săptămână și va fi aleasă la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București în intervalul menționat.,,.
Nu inteleg nimic din ce e aici, va fi vacanta pentru toata tara?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca asta e greu de inteles... Inspectoratul din fiecare judet va lege cand va fi vacanta. Ca exemplu, poate in Cluj o sa fie din 6 in 12, in Bucuresti din 12 in 19 si in teleorman din 19 in 26.

| helpforyou a răspuns:

Inseamna ca fiecare inspectorat isi alege perioada. Este simplu.

| Smolbean a răspuns:

Va fi vacanta doar în județele unde se decide.
Daca de exemplu inspectoratul școlar din Brașov decide ca ei iau vacanta, și inspectoratul din Iași decide ca nu, atunci Brașovul va avea vacanta, iar Iași nu.
Se decide în funcție de nr cazurilor de gripa, care nu sunt la fel în toate judetele

| ionutchiriac222 a răspuns:

O prostie! Nici nu contează perioada asta, de ce le-a dat libertate inspectoratelor să hotărască vacanța? Este o aberație totală, săptămâna de vacanță tot va fi, doar se decalează materia pe județe. Și olimpiadele o să fie la început de martie...