| xDxDxDxDxD a întrebat:

Am jucat mai inainte conquiztador sad. era intrebare de genul"cate litere si cate sunete are cuvantul"circ"raspunsul corect era"4 litere si 3 sunete". intrebarea mea este:grupul de sunete "ci" formeaza un sunet? eu stiam ca doar "ghe, ghi, che, chi"FUNDA! multumesc

Răspuns Câştigător
| xCarolina a răspuns:

Ci se considera a fi consoana doar daca in silaba sa mai exista o vocala.In cuvantul "circ", grupul "ci" se ia ca si consoana+vocala pentru ca nu exista cuvinte formate doar din consoane.In cazul acesta avem 4 litere si 4 sunete, daca nu s-a reinventat fonetica si stiu eu gresit.

7 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Fiecare grup de litere formează un sunet dacă nu se află la sfârşitul cuvântului sau dacă nu formează singur slabă. În caz contrar formează 2 sunete.
Baftă!

| wintage a răspuns:

Formeaza un sunet... si cuvantul fiind dintr-o silaba se ia toata structura "ci". Daca ar fi fost cuvantul "cirese" atunci avea 6 litere si 6 sunete deoarece in prima silaba nu mai exista alta vocala in afara de cea din sunet.

| QUM a răspuns:

Si ce, ci, ge, gi formeaza un singur sunethappy

| EuNuTu a răspuns:

Da, formeaza un sunet. Stii tu gresit.

| andutzai a răspuns:

Buna! SI ci este grup de litere, formand un sunet la fel ca si ce, ge, gi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes in contimuare pe conquiztador!

| noink a răspuns:

Deci, si eu joc...ma rog, Deci, toate grupurile urmatoare formeaza un singur sunet : ghe,ghi, che, chi. ci, ce...EX: cuvantul „ciresar"are 6 sunete ( ci/ r/e/s/a/r/) si 7 litere. Cuvantul „Ghetar" are 4 sunete ( ghe/t/a/r) si 6 litere. Ei, te-am ajutat?

| LooolaLoola a răspuns:

Pai este o regula in gramatica... daca unul dintre grupurile ce ci ge gi che chi ghe ghi este urmat de o consoana si nu formeaza singur silaba atunci transcrie 2 sunete, iar raspunsul corect ar fi trebuit sa fie 4 litere si 4 sunete, unele raspunsuri sunt gresite pe conquiztador! si pe langa faptul cu consoana mai este o regula ca in orice silaba trebuie sa existe minim o vocala si avand in vedere ca cuvantul circ este format dintr-o singura silaba este foarte normal sa fie 4litere si 4 sunete! scuze daca am fost prea lunga sau daca te-am innebunit cu raspunsul! dar tot ce trebuie sa stii este ca rasp. de pe conquiztador este gresit big grin