| Daughter a întrebat:

O alta intrebare legata de fonetica.
Cuvantul gherghef (silabisit: gher-ghef) are 8 litere si 6 sunete in mod corect. Insa intrebarea mea este urmatoarea: daca in mod obligatoriu o silaba trebuie sa aiba o vocala de ce nu sunt de fapt 8 sunete? De ce este transformat "gh"-ul intr-un singur sunet? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gher-ghef = ger-gef '
'e'' e și vocală și literă ajutătoare în cazul ăsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

și e G' (nu g cu semn de semivocala, înțelegi tu)

| Daughter explică (pentru anonim_4396):

Evrika...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daughter):

Citește teoria dacă vrei să rezolvi, că și eu greșeam multe la început, mai ales cu 'i'.

| Daughter explică (pentru anonim_4396):

Sincer, doar m-au apucat curiozitatile; am rasfoit prin caietele vechi si am dat de materia de clasa a V-a. Au trecut 8 ani de-atunci si voiam sa-mi reamintesc anumite lucruri. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daughter):

Aa, cu plăcere atunci. laughing