| 000iasmina000 a întrebat:

Am mai pus aceeasi intrebare si daca nu as considerat-o importanta petru mine nu as mai fi repetat-o.

Urmeaza sa dau bilingvul la engleza si mai am doar cateva nelamuriri. TIMPURILE! De pe cateva siteuri si de prin carti am vazut intr-un fel iar cand ma corecteaza profa e altfel.

Nu stiu ca se foloseste in urmatorele genuri de fraze:
I...(work) since 2009.

I...(work) for 8 h.

I...(work) all day.

I...(work) for hours.

I...(always work) hard.

I...(work) a while.

I...(work) this day/ to day...

Pe cei care se descurca ii rog sa ma ajute ca e derutant. Nu sunt buna deloc la engleza, dau bilingvul in caz ca o sa am nevoie vreodata (nu vreau clasa de bilingv).

Răspuns Câştigător
| Liviu4you a răspuns:

I...(work) since 2009.
I am working since...

I...(work) for 8 h.
I have been working...

I...(work) all day.
I have been working (merge si worked, depinde de context)

I...(work) for hours.
I have been working...

I...(always work) hard.
I have always worked

I...(work) a while.
I worked

I...(work) this day/ to day...
Aici e derutant rau, e nevoie neaparat de context.

Sfatul meu: Intra pe englishpage.com ai acolo tot ce vrei despre engleza, si invata, invata, invata, iar apoi exerseaza, exerseaza, exerseaza!

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Roag-o pe doamna ta profesoară să recapituleze timpurile verbale pentru a le înţelege cu toţii mai bine.
Succes!

| xOanax a răspuns:

Work since 2009= funcționează din 2009

work for 8 h= munceste pentru 8 ore
work all day= lucra toata ziua
work for hours = munceste pentru ore
Always work hard= intotdeauna/mere munceste greu
work a while = munceste in timp ce...
work this day/ to day...=munca pentru o zi
Work iti este exemplu, tu trebuie sa inveti conjunctiile de baza pentru a te descurca bine la engleza[ la, pentru etc.] Dupa ce le inveti p'astea o sa iti fie foarte usor la engleza!:* Mult noroc! Sper ca te-am ajutat. Fundita?