| hermosa a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Ma chinui de 2 zile sa aflu funcția sintactica a doua substantive.Propoziția e asa:Era acea vreme a luptei.
VREME ce funcție sintactica are, dar A LUPTEI?
. Recapitulez pentru școala.
Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A luptei= atribut substantival genitival (a cui vreme?), exprimat prin subst comun simplu, gen F, nr sg., caz genitiv, articol posesiv genitival "a", articol hotarat "i"
vreme= nume predicativ, exprimat prin substantiv comun simplu, gen fem, nr sg, caz N, nearticulat. (împreună cu verbul copulativ "era" formeaza predicatul nominal.)

| alex0110 a răspuns:

"Vreme" e atribut si "a luptei" e un complement.

| Mihaies a răspuns:

Era acea vreme a luptei.
Totuşi, se pare ca propoziţia poate fi analizată şi astfel:
Vreme – este subiectul propoziţiei exprimat prin substantiv simplu, inanimat, gen. f., sg, cazul N.
Acea - atribut pronominal, exprimat prin pronume demonstrativ de depărtare, f., sg, cazul N.
Era a luptei – predicat nominal alcătuit din verbul copulativ a fi (modul indicativ, timpul imperfect, pers. III, sg.) şi numele predicativ, exprimat prin substantiv comun, inanimat, gen. f., sg, cazul G (cu articolul genitival a).
Deci ordinea obişnuită a cuvintelor în propoziţie ar putea să fie : Acea vreme era a luptei.
Pentru mai multă informaţie despre analiza sintactică poţi vezi şi aici :
http://limba-romana.ucoz.ro/index/analiza_sintactica/0-97

| pissycutza99g a răspuns:

Vreme=caz N, f.s de S
a luptei=caz G, f.s de ASG