| hermosa a întrebat:

TPU! Am nevoie de ajutor! Ma chinui de 2 zile sa aflu funcția sintactica a doua substantive.Propoziția e asa:Era acea vreme a luptei.
VREME ce funcție sintactica are, dar A LUPTEI?
. Recapitulez pentru școala.
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| IBornToDieee a răspuns:

VREME = Nume predicativ. [ Se ia impreuna cu era, era fiind verbul ].
LUPTEI = Atribut substantival genitival [ Pui intrebarea ' a cui? '. Si este Atribut, substantival (Lupta=Substantiv), genitival (Lupta rasp. la intrebarea ' a cui ' ). Fundita:*?

3 răspunsuri:
| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Mvaai.da hai mai gandeste-te inca 2 zile. Aici nu se fac teme!

| GroparuVesel a răspuns:

Pe TPU nu facem temele!

| alysha a răspuns:

Era vremea- predicat nominal format din verb copulativ si nume predicativ.
care vreme - acea - atribut
a luptei - la fel atribut.
fundita?