| castraveteamarui a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri. Ce credeti despre "gandirea critica"? Adica judecarea unor persoane la prima vedere / prima impresie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gandirea critica nu inseamna "judecarea la prima vedere". Aceasta inseamna studierea si analizarea aprofundata a subiectului, din mai multe puncte de vedere, punand in cumpana argumente pro si contra, respectiv o judecata obiectiva.
Judecarea la prima vedere este doar o judecata superficiala si subiectiva. Numai bine!