| robygabitzu1997 a întrebat:

Am nevoie de cateva(sau cate stiti) locutiuni verbale sinonime cu verbul "a se coace"
Dau Funda.thumbs up

Răspuns Câştigător
| blddeea a răspuns:

sinonime = a se încinge, a se înfierbânta, a fierbe, a opări, a colecta, a se maturiza,
Locutiuni verbale:
S-a copt la minte(maturizare)
s-a copt mancarea(s-a incins)
S-a copt cu ibricul cu apa (oparit, fiert)
I-a copt o gluma(a face)
A copt-o cu acele haine(a reusit, a nimerit)

9 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

A se rumeni, a se face rumenit,thinking

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

A se coace la minte
A coace un plan( a planui ceva)
A coace de nervi(a fierbe)

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

A se coace la minte
A coace un plan( a planui ceva)
A coace de nervi

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

A se pargui sau a da in parg big grin sau daca e sensul de a se coace la minte sinonim este a se maturiza in gandire

| Princess_6302 a răspuns:

A se coace= a se incinge, a se infierbanta, a fierbe, a opari.

| αηιтα a răspuns:

A se coace-a se face, a se maturiza, a deveni adult.dar tu trebuie sa alegi sensul potrivit textului asupra caruia lucrezi.

| Irene_5674 a răspuns:

A da în copt (sau în pârg) = a începe să se coacă, să se pârguiască. thinking

| romina_9544 a răspuns:

COÁCE, coc, vb. III. 1. Tranz. A supune un aliment la acțiunea căldurii (în cuptor) spre a-l face bun de mâncat. ◊ Expr. A-i coace (cuiva) turta sau a i-o coace = a încerca să-i facă rău (cuiva); a-i întinde (cuiva) o cursă. ♦ Refl. (Despre alimente) A deveni bun de mâncat prin acțiunea căldurii (din cuptor). 2. Refl. (Despre fructe, semințe) A ajunge la maturitate sub acțiunea căldurii soarelui; a deveni bun de mâncat; (despre plante) a ajunge să aibă sămânța formată, maturizată. ♦ Tranz. (Despre soare sau căldură) A face ca fructele, plantele etc. să ajungă la maturitate, să fie bune de mâncat, să dea sămânță. ♦ Fig. (Despre oameni) A ajunge la maturitate, a se forma (din punct de vedere intelectual, al felului de a fi etc.); a se maturiza. 3. Refl. Fig. (Despre ființe) A se încinge, a se înăbuși de căldură. 4. Tranz. Fig. A pune ceva la cale cu intenții răuvoitoare; a urzi. 5. (Despre bube și inflamații, p. ext. despre părți ale corpului) A face puroi. – Din lat. pop. cocere (= coquere).
Sursa: DEX '98 | Adăugată de RACAI | Greșeală de tipar | Permalink
A COÁCE coc 1. tranz. 1) (alimente) A prepara prin supunere la acțiunea unei temperaturi înalte (în cuptor). ~ plăcinte. ~ mere. 2) fig. (acțiuni dușmănoase) A întreprinde pe ascuns; a pune la cale în taină; a urzi; a țese; a unelti. ◊ A-i ~ cuiva turta a încerca să-i facă cuiva pe neașteptate un rău. 2. intranz. (despre răni, abcese) A face puroi; a colecta. /

| neboonel a răspuns:

A se incinge, a se infierbanta, a incepe sa fiarba
Sper sa iti fie de folos
Funda >big grin