| Andreeeeeeei27 a întrebat:

Am nevoie de putin, adica mai mult ajutor. am niste intrebari la kimie si nu prea ma descurc. va rog sa ma ajutati happy
1.cum se numesc particulele materiale care provin din atomi prin cedare de electroni?
2.cum se numesc particulele materiale care provin din atomi prin acceptare de electroni?
3. ce element chimic era considerat in antichitate corespondent al planetei venus?
4.cum se numeste aliajul cuprului cu staniul?
5.cum se numeste aliajul cuprului cu zincul?
6.Care este denumirea populara a cuprului?
7. ce aliaj este cel mai folosit in industria aeronautica?
8.Care este denumirea stiintifica a procesului de ruginire a fierului?
9.Cum se numeste operatiunea de protejare a unei suprafete cu un strat organic?
10.Cum se numeste mineralul care se descompune termic in var stins si dioxid de carbon?
11. Ce element chimic este nelipsit din acizi?
12. Ce element chimic este nelipsit din substantele organice?
13. CE substanta contine stratul protector care inconjoara PAMANTUL?
14.CUM SE NUMESTE COMPUSUL GAZOS AL AZOTULUI CU MIROS INTEPATOR, CONSIDERAT FACTOR POLUANT?
15.Care este metalul alcalin din soda caustica?
16. Ce metal are in compozitie varul stins?
17. Ce indicator acido-bazic are culoare albastra in mediu bazic?
18. Ce indicator acido-bazic are culoarea rosu-carmin in mediul bazic?
19.Care metal se foloseste pentru iradierea tumorilor canceroase?
20. Ce sunstanta dau reactii de neutralizare cu bazele?
21. Ce halogen dizolvant in alcool etilic formeaza o tinctura utilizata in medecina?
22.Cum se numeste acidul organic folosit in solutie apoasa diluata sud denumirea de otet?
23 Cum se numeste compusiii organici care contin numai carbon, hidrogen, si legaturi covalente simple?
24.CUM Se numesc compusii organici care contin care contin si legaturi covalente multiple?
25. ce tip de catena contine numai atomi de carbon secundari?
26. Ce substante organice au in structura numai legaturi covalente simple?
27.care sunt corpurile ceresti in care hidrogenul reprezinta componenta principala?
28.Cum se numeste elementul chimic din grupa IV-A PRINCIPALA din S. P. cu care oxigenul poate forma un monoxid toxic?
29.cum se numesc compusii binari ai oxigenului cu alte elemete chimice?
30.Care esete denumirea uzuala a sulfului?

3 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

Stiu ceva din ce ai spus tu acolo, dar nu sunt sigura.

28. C (carbon) banuiesc [ asta e din grupa a IV-a ]

5. alama

7. superaliajele de nichel si cobalt.

30. am citit pe Wikipedia ca sulfului i se mai zice pucioasalaughing, nu stiu daca e raspunsul corect.

6. cuprulu i se mai zice "arama"

8. fenomen de oxidare

Sper ca te-am ajutat cat de cat, la restul mai cauta si tu pe google, poate gasesti ceva.
si scuze ca nu am scris numerele in ordine.

Pa, pa!

| Neddme a răspuns:

1.ioni pozitivi
2.ioni negativi
4.bronz
5.alama
6.arama
8.coroziune
11.hidrogenul
12.carbonul
13. ozon
15.Sodiu/Natriu (Na)
16.Calciu
17. turnesol
18. fenolftaleina
19.cobalt-nu stiu sigur
20.acizii
21.Ion (I)
22.acid acetic
28.Carbon (C)-CO2
29. oxizi
30. pucioasa

| PufiCiufi a răspuns:

Cam multe intrebar dar cauta pe internet si sigur gasesti