| Agentulx a întrebat:

Am nevoie disperata de ajutor, am nevoie de regulile de formare a verbelor in franceza, fraza I. II. Nu stiu de unde sa le i-au. dati-mi-le sau dati-mi un site de unde sa le i-au. V-as fi recunoscator. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu inteleg nimic din ce scrii tu acolo. Verbele nu se formeaza. Si ce vrea sa fie fraza I. II. Tu nu prea stii bine nici romaneste. Reformuleaza intrebarea ca sa-mi dau si eu seama ce anume vrei.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si acum, tu ce vrei? Sa-ti scriu in cateva cuvinte ceea ce predau eu la clasa in vreo trei ani? Ca viitorul si perfectul compus se fac in clasa a V-a, conditionalul intr-a VII-a, la fel si mai mult ca perfectul.
Incearca si tu pe www.internetpolyglot.com.
Sau pe www.francaisfacile.com

| Agentulx explică:

E vorba despre timpurile verbale.

| Agentulx explică:

Viitor simplu, conditionel, perfect compus, toate astea au niste reguli.