| FreeAndWild a întrebat:

Am nevoie urgenta de parerea voastra! Ce merita sa citesc: Copii capitanului Grant, Rosu si Negru sau Cei trei muschetari? Daca aveti si alte sugestii imi puteti spune!

9 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Depinde cati ani si ce te pasioneaza, daca nu'ti place o carte n'o citi fortat, aman'o pentru cand te simti pregatita.
Ai putea incepe cu muschetarii, e mai lejera si s'ar putea sa nu'ti arda de ea mai tarziu, restul pot fi citite si dupa.
Succesuri

| FreeAndWild explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Mai astept pareri!

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Eu ti-as recomanda Rosu si Negru, in special, pentru ca mi-a placut foarte mult insa am citit si Cei 2 muschetari. Din pacate, nu era genul meu de carte chiar daca este o capodopera. Tu o poti citi, insa. Despre prima carte nici nu am auzit, nu stiu ce sa iti spun...
Iti mai recomand cam tot ca au scris Liviu Rebreanu si Mircea Eliade, Viata pe un peron - Ocatvian Paler, Balciul Desertaciunilor - Willia Thackeray, din Oscar Wilde toate operele, daca vrei poti citi si cartile lui Dan Brown.
Eu, azi, mi-am cumparat Laleaua Neagra de Alex Dumas si Ultimul Caton de Matilde Asensi. Prima nu are nevoie de cuvinte, bineinteles, iar a doua mi s-a parut draguta... Ti le recomand si pe acestea din urma happy

| mimi2000mimi a răspuns:

Copii capitanului grant si ti-as sugera ciresarii(in caz ca nu ai citit toate cartile).ii literatura pentru copii si ii destul de usoara

| anadark84 a răspuns:

Toate 3 sunt foarte frumoase! Cauta si mai multe de la Jules Verne! Cartile lui mi-au insufletit copilaria.

| xKathrinexD a răspuns:

Cei trei muschetari! Este o carte plina de aventura!

| felixbbimage a răspuns:

Toate trei merita citite, numai ca Stendhall va fi un pic mai greu de urmarit fata de celelalte doua.As incepe cu Copii Capitanului Grant, urmat de Muschetari si abia apoi Rosu si Negru. Bravo!

| Undal a răspuns:

Copii Capitanului Grant si Cei trei muschetari sunt mai usoarehappy

| IoanaCerin a răspuns:

Eu prefer Rosu si Negru, dar depinde de gusturi. Daca vrei carti ieftine, iti recomand http://raobooks.wordpress.com/
Au super-reduceri si sunt seriosi.