| Swabia a întrebat:

Am niste intrebari pentru cei care sunt pasionati la geografie!big grin...
1-Care sunt modificariile suferite de clima?
2-Ce factori influenteaza clima in tara noastra?
...............Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.clima se incalzeste (incalzirea globala )
2. Factorii:-pozitia geografica pe glob
-relieful
-pozitia aproape centrala in interiorul continetului
-Marea Neagra
-circulatia frecventa din nord si nord-est
-diferenta de latitudine intre sudul si nordul tarii

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Cica: se incalzeste - dupa unii / este la fel - dupa altii
2. Clima din tara noastra este influentata de: fronturile calduroase dinspre Africa de nord, fronturile racoroase si ploioase dinspre nordul oceanului Atlantic si fronturile reci dinspre Polul nord - Siberia - Campia rusa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anomaliile climatice
pozitia geografica, circulatia maselor de aer, relieful, marea neagra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atita lucru se invata inca in scoala. nu stiu daca mergi sau nu la scoala daca da atunci cauta-ti singura raspunsul