| GabrielXD354 a întrebat:

Am niste nelamuriri la chimie...din ce categorie fac parte urmatoarele:carbonat(CO3),oxid(o),clorura(cl).Sunt elemente chimice sau ce sunt? si imi puteti da mai multe exemple? Profesoarea mea de chimie nu a fost prea rasarita si acum am niste lacune destul de mari...totodata,daca imi puteti da un site de unde as putea invata, v-as fi recunoscator.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai primit un răspuns...mutere, cu „m" de la „marmacie".
Respectivele expresii, citate de tine - Nu sunt ELEMENTE".
Sunt niște combinații dintre niște elemente.
CO3 este o combinație a unui atom de „carbon" cu 3 atomi de „oxigen "( „carbonul" și „oxigenul " - da, sunt elemente chimice);
„oxid" este un compus al elementului „oxigen" cu un metal sau metaloid.
„Clorura "est o sare ( deci un compus al elementului „clor" sau al „acidului clorhidric" cu un metal sau metaloid).
Profa ta de chimie nu a fost prea „floarea soarelui ", sau poate de statură submedie și, la orele ei, tu nu o prea vedeai, nu o puteai asculta și acum ai niște „lacustre".Și ai venit să te școlarizezi pe TPU. Ca și cum acest site ar fi un fel de „mama răniților".
Ce panarame de școlari mai sînteți!
„Bravos, națiune!"

| Crainstorm20 a răspuns:

Nemetale :-). Metalele sunt in stare solida cu exceptia Hg(mercur)!
Nemetale cele care sunt in stare lichida sau gazoasa!
Acestea sunt elemente chimice. Si banuiesc ca esti clasa a 7-a tongue
Oricum e o materie grea! Dificila si poate "tampita"! :/
Dupa mine cea mai logica fizica are aplicari in viata reala!
Dar si matematica e foarte folositoare! Te invata sa gandesti!

Funda?