| AlexeLup a întrebat:

Am o corigenta de dat la matematica, si nu prea stiu ce sa invat.Cam ce sa tocesc si eu?

12 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Matematica nu se toceste. nu ai ce sa tocesti. la matematica faci foarte multe exercitii. studiaza programa i caietele din timpul anului

| neutrino a răspuns:

Matematica nu se toceste, se studiaza. Fa si tu problemele pe care le-ati rezolvat in timpul anului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să tocești? Matematica se învață logic, dacă încerci să tocești, peste 1-2 zile uiți TOT. Scrie formulele de 3-5-7-9-10 ori pe o foaie ( până îți intră în cap), dacă doar le citești nu rezolvi nimic.

| AnnaaaMaria a răspuns:

In ce clasa esti?

| AlexeLup explică (pentru AnnaaaMaria):

Trebuie sa trec a 10-a si sunt pe profil mate-info

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AlexeLup):

Pai pune accent pe trigonometrie ca e mai accesibila, dar grija mare la formule, pe functii, pe vectori, progresii..cam tot ce s-a facut laughing sa stii cel mai bine lucrurile mai putin grele pentru ca acelea sunt baza la corijenta, dar nu uita si de problemele mai greute pentru ca alea iti pot mari nota... happy

| AlexeLup explică (pentru AnnaaaMaria):

Multumesc de sfat!winking

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AlexeLup):

Cu placere, dar nu toci decat formulele. Fa exercitii cat mai multe. In acest fel iti vei fixa si notiunile teoretice

| Joker11 a răspuns:

Toata materia facuta la clasa.

| deliqventa13 a răspuns:

Esentialul,baza

| Anitnerolf a răspuns:

Si crezi tu ca tocind la matematica vei retine ceva? Eu nu prea cred. Iti recomand sa faci exercitii, care ti s-au parut tie mai usoare si sa le incerci si pe cele mai dificile. Trebuie sa exersezi, nu sa tocesti! big grin

| Arinacool a răspuns:

Toata materia.