| AlexandruGabriel a întrebat:

Am o curiozitate, cineva mi-a pus intrebarea asta si nu am stiut sa raspund.
Stie cineva raspunsul acestei intrebari?:
,, Care sunt diferentele dintre sistemul educational romanesc si cel francez?""

Răspuns Câştigător
| lolli_4147 a răspuns:

In primul rand, exista o diferenta in ceea ce priveste organizarea pe nivele, dar banuiesc ca nu asta vrei sa aflii.Multe scoli in Franta combina cursurile de fiecare zi cu activitati diferite, cum ar fi sporturile, degustarea vinurilor sau initierea in arta culinara,ceea ce inseamna ca accentul cade pe dezvoltarea bazata pe activitatea practica, pe initierea elevului ca persoana activa social, asigurandu-i acestuia posibilitati variate de afirmare pentru viitor. Situatia din Romania o stii si tu.Fa o paralela.

2 răspunsuri:
| kiki a răspuns:

Aceeas diferenta ca si in cazul unui pentium 1 sau un notebook de ultima generatie.sau o nava spatiala, un satelit sau o dacia 1410.sau ca sa pun punctul pe i- preistoric si now days.

| Pitic a răspuns:

Aia au un sistem mai bun deoarece tara lor nu este Romania!