| Openquestions a întrebat:

Am o intrebare, de ce atunci cand au aparut primele state romanesti(Valahia si Moldova)de ce nu erau unite, doar vorbeau aceeasi limba.Si de ce Basarab I a creat Valahia, de ce Tara Romaneasca nu a ramas in taratul Vlaho-Bulgar?

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

NOI NU SUNTEM URMASII ROMEI - NAPOLEON SAVESCU
.e o carte destul de interesanta, care da raspuns si intrebarilor tale.

1 răspuns:
| Ibrahimovic a răspuns:

Pentru ca erau doua state independente diferite, chiar daca vorbeau aceeasi limba. Gandeste-te ca si statele care se aflau sub influenta otomana (de exemplu) vorbeau aceeasi limba...