| Goddessss a întrebat:

Am o întrebare...
Din ce grup de popoare fac parte letonii și lituanienii? Gen germanici nu sunt, latini nu, fino-ugrici nu, cu slavii se aseamănă... O fi ceva slavi sau nu depind nicăieri?
De pildă, albanezii...

7 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Sunt un popor balto-slavic atat letonii cat si lituanienii, iar albanezii sunt un popor balcanic ce vorbesc albaneza, sunt multe controverse privind limba albaneza, cum ca se trage din traca sau daca-moesiana, insa cea mai acceptata ipoteza este ca albaneza se trage din limba ilira.

| Goddessss explică (pentru DarthNiger):

Știam faza cu albanezii. I-am dat ca exemplu, deoarece tot timpul apar separați.
In fine, mersi de răspuns.
Gen găsesc destul de puține informații despre popoarele baltice pe net.
Și în engleză am căutat și de abia am găsit laughing

| DarthNiger a răspuns (pentru Goddessss):

Apar separati pentru ca albanezii nu sunt baltici sau slavi, daca la asta te refereai.

| Goddessss explică (pentru DarthNiger):

Nu, nu la asta ma refeream.Stiu ca nu sunt nici baltici nici slavi.
Ziceam ca albanezii apar separati ca si lituanienii, letonii.
De exemplu zici popoare latine: români, spanioli, francezi, italieni, portughezi
Zici slavi: cehi, polonezi, bulgari, sarbi etc.
Zici fino-ugrici: unguri, estoni, finlandezi,
Dar la albanezi nu se zice nimic din astea, la fel si la cele baltice( nu apartin unui grup din astea enumerate)
Oricum letonii si lituanienii nu au absolut nimic in comun cu albanezii, dar ma refeream ca gen nu sunt catalogati ca germani, latini, slavi etc.

| DarthNiger a răspuns (pentru Goddessss):

Singurul lucru in comun este doar ca vorbesc limba indo-europeana, la fel ca toti europenii, noi toti europenii suntem inruditi intre noi.

| Totenkampf a răspuns:

Slavi baltici, mai exact.