| Tabytha a întrebat:

Am o intrebare legata de chimie. Ce este aceea o grupa polara?
Mai exact de ce e considerata grupa carbonil (compusi organici carbonilici) o grupa polara?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Tabita, ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva, gandeste-te la diferenta de electronegativitate dintre atomii de carbon si respectiv de oxigen si, in functie de asta, vezi ce se intampla cu electronii dublei legaturi. Bafta!

1 răspuns:
| WhatheWow a răspuns:

Mai exact trebuia să fii atentă la oră și și mai exact, aici nu se fac teme pentru acasă! Ciao!