| Ioana1604 a întrebat:

Am o nelamurie in legatura cu traducerea si legalizarea diplomei de Bac,din Spania in Romania...
Am terminat liceul aici in Spania si mi-as dori sa continui cu facultatea in tara,din motive financiare si dor de casa...
Trebuie sa traduc si sa legalizez diploma de Bac pentru a putea intra la facultate,evident,dar am citit pe o pagina, acum nu stiu daca aceea pagina era mai veche si daca acum legea s-a schimbat, dar scria ca ar trebui, sa dau un examen la limba romana din clasa a IX-XII si la istorie din clasa a XII.

 "documentul tipizat poate fi descărcat de la adresa
http://cnred.edu.ro/pdf/formular-cerere-echivalare-diplo maBacalaureat.pdf

 în cerere trebuie să fie scris numele liceului la care vor fi susţinute
eventualele examene de diferenţă din materia de bacalaureat:
 limba şi literatura română - din materia claselor IX-XII (scris şi
oral) şi
 istoria României - din materia clasei a XII-a (scris);
 precizăm că media minimă de promovare a examenelor de
diferenţă este 6 (şase) "

Deci ca sa dau la facutate in tara si ca sa legalizez diploma, trebuie sa dau acele doua examene?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acele pagini NU sunt vechi - sunt actualizate constant!

Aşa cum ai scris şi tu, era vorba de "EVENTUALELE examene de diferenţă din materia de bacalaureat" :)

Dacă citeai ATENTĂ, mai jos se preciza, citez :
"menţionăm că diplomele de bacalaureat obţinute în statele membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European se echivaleaza automat (pentru acestea nu se dau examene de diferenţă)" - SURSA :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-Bacalaureat

Deci, NU trebuie să dai nici un fel de examen de diferenţă;)

Toate cele bune.