| Iurascu_Constantin_Ilie_1997 a întrebat:

Am o nelămurire, propoziția " Dintre toate filmele pe care le-ati vazut, care v-a plăcut cel mai mult? " este corecta din punct de vedere gramatical? Eu postulez ca da, dar vreau sa aud părerea voastră.

5 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Da. E corecta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Subiectul propoziției "care v-a plăcut cel mai mult" este pronumele relativ "care".
"Care" poate fi înlocuit cu "filmul". Ex: Filmul v-a plăcut.
Subiectul se acordă cu predicatul. Predicatul va fi "a plăcut".

| Cryss_Cristina_1997 a răspuns:

Este corect, dar pune"v-a" la plural("v-au")

| Lovepinkpupyou a răspuns:

Da

| Iurascu_Constantin_Ilie_1997 explică:

As pune dar e vorba de film, nu de filme