| gasca a întrebat:

Am o pofta nebuna sa citesc ceva bun, cu adevarat bun, undeva la granita dintre eminescu-proza si eliade...Pe de alta parte sunt atrasa de mitologie si va intreb daca stiti vreun roman( zic roman gandindu ma la Dafnis si Hloe)cu motive mitologice nordice?

7 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Ai citit-o pe Anne Rice si pe vampirii ei? Lestat e plin de poveste...

| Ben. a răspuns:

Of... eliade mi-a schimbat viata...

| Ecaterina a răspuns:

''La Medeleni'' de Ionel Teodoreanu...
sau ''Maitryei'' de Eliade.

| DiMoDi a răspuns:

Încearcă "Luntrea sublimă" de Victor Kernbach sau "Konismark şi Atlantida" de Pierre Benoit... au elemente mitologice, dar nu de tip nordic... mie mi-au plăcut mult happy
Dacă doreşti, Luntrea sunblimă ţi-o pot oferi în format pdf happy

| gasca explică:

Am citit Cel mai iubit dintre pamanteni, pe Eliade l-am cam epuizat, de La Medeleni nu m-am apropiat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dictionar de simboluri" de Jean Chevalier si Alain Gheerbrant iar o descriere originala si poetica in "Cartea fiintelor imaginare " de Jorge Luis Borges.

| lavinia_9815 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamaneni e col