| BC_Peter_1995 a întrebat:

Am o problema de intelegere referitor la componentele conexe din grafurile neorientate(informatica-C++).Nu inteleg ce este exact o componenta conexa chiar daca am citit teoretic despre ea.Si anume in anumite exercitii componenta este luata doar ca o muchie.Si in alta luata ca mai multe muchii componenta.Nu inteleg de ce aceasta diferenta ce adesea din acest motiv da un rezultat diferit in exercitii, ce este practic ea? si de ce este difera sensul ei in diferita exercitii? Multumesc mult anticipat pentru un raspuns competent de la un cunoscator al informaticii.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Un graf conex e un graf ce nu are niciun nod lasat liber/in aer.
In unele situatii te intereseaza grafurile ciclice, aciclice, dintr-un graf conex. Practic, graful conex este criteriul cu cele mai putine constrangeri : 1 singura! sa nu fie un nod liber.
Apoi, pe acest graf cu o singura constrangere se mai aplica si alte constrangeri, rezultand si alte denumiri de grafuri. Asta e tot.

Uite, aici sunt ceva exemple de exercitii rezolvate cu grafurile >> http://info.mcip.ro/? cap=Grafuri%20neorientate