| CrazyKiddd a întrebat:

Am o problema si as avea nevoie de ajutorul vostru puțin. Daca la numitorul unei fracții am x-2, iar la alta x+2 cu ce le amplific ca sa le pot aduna numărătorii?

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Faci numitor comun : (x+2)(x-2) si la cea cu x-2 amplifici cu x+2, iar la cealalta cu x+2 amplifici cu x-2.

| Rakanishuu a răspuns:

Pe prima o amplifici cu x+2, iar pe a doua cu x-2 şi vei obţine ca numitor (x-2)(x+2).

| fluture156 a răspuns:

Pe prima o amplifici cu x+2 si pe a doua cu x-2, iar la numitor va veni (x-2) ori (x+2), care va fi egal cu x la puterea a doua -(minus) 2 la puterea a doua. Este o formula de calcul prescurtat, daca nu, poti inmulti fiecare numar din prima paranteza cu fiecare din a doua paranteza. Sper ca te-am ajutat!

| marola a răspuns:

Pe x-2 cu x+2 si pe x+2 cu x-2.Si o sa ai numitor pe (x-2)(x+2)

| GaBeLo10 a răspuns:

La prima cu x+2, si la cealalta cu x-2. si va veni (x-2) la puterea a 2 numitorul