| Ieusântanalfabet a întrebat:

Paștele ortodox este sărbătorit pe 5 mai în toată lumea sau doar în România?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Toti ortodocșii si greco catolicii din toata lumea.

| ReddY25 a răspuns:

Doar țările ortodoxe

| Lupic?27 a răspuns:

Doar la Galati.

| KovacsB a răspuns:

Ortodocsii calculeaza Pastele dupa calendarul iulian expirat iar Craciunul dupa cel gregorian.

| filin a răspuns:

Paștele în toată lumea, a fost pe 31 Martie! Că ortodocșii sunt mai cu moț și nu vor să celebreze paștele odată cu ceilalți e strict problema lor. Deci răspunsul la întrebarea ta este: nu, paștele se sărbătorește mâine pe 5 mai doar în țările ortodoxe!