| Donytzu_1698 a întrebat:

Am scris un articol pentru revista scolii si vreau sa aflu si parerea voastra despre acesta. Vreau pareri sincere. cel mai sincer raspuns...indiferent ca e favorabil sau nu va primi fundita!

Si acum articolul:

Elogiul superificialitatii

Tu, superficialule, de ce esti doar o umbra a ceea ce vezi si auzi? De ce simti nevoia sa copiezi prostia de pe strada sau de la televizor? Inca nu ai invatat ca a fi tru nu este totul in viata? Nu stii ca fiind la fel ca ceilalti iti pierzi originalitatea care te face atat de frumos? Ai calitati si defecte, dar incerci sa ascunzi ceea ce nu-ti place la tine. E gresit. Arata-te asa cum esti. Fii tu, fii om!

Tu, esti doar o copila, nu ai decat 13 ani si deja visezi sa ajungi pe sticla.Nu ai avut copilarie si nici nu ti-ai dorit asa ceva. Ai uitat ce sunt alea jucarii, le-ai inlocuit de mica cu telefonul mobil si trusa de machiaj. Ai devenit dependenta de aparente, chipul tau nu a mai vazut lumina soarelui de mult, acum il acoperi tot cu fard si ochii tai se ivesc in spatele rimelului pregnant. Nu iti dai seama cat esti de penibila, nu realilezi ca ai uitat de suflet, de ceea ce esti si iti pasa doar de recipientul tau, de ceea ce se vede! E prea devreme sa iti dai seama ce faci, dar timpul iti va deschide ochii, si vei vedea dincolo de fondul ten, vei simti nevoia sa iubesti, sa fii iubita. Si atunci te vei intreba: "Vreau sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, sau pentru ceea ce arat?". Atunci vei realiza ca te-ai inselat in toti acesti ani. Iti vei aminti cu amar de perioada in care ti-ai batut joc de aspectul tau, cand ti-ai lasat sufletul intr-un colt al recipientului tau.
Sau poate ca vei avea o viata mai fericita, vei ajunge pe sticla acolo unde visai sa fii de cand erai mica. Totul parea stralucitor cu ceva timp in urma, odata ajunsa acolo te vei tari pe coate pentru a te mentine. Vei fi trasa in scandaluri, le vei isca chiar tu, numai sa nu pierzi prima pagina a tabloidelor. Va merge, cum vezi ca se intampla peste tot in jurul tau. Dar cu ce pret?

Tu, copil superficial, crezi ca totul sta in vicii si distractie. Acum e bine, ai prieteni care te plac pentru ceea ce dai impresia ca esti. Sunt alaturi de tine cand iti e bine. Va distrati, sunteti tineri. Asta e motivul pe care il evoci mereu: "Sunt tanar, daca nu ma distrez acum atunci cand?". Esti tanar acum, e adevarat, dar atunci cand nu te vei mai putea distra ce vei face? Vei ajunge pe santier sa lucrezi pe un salariu de nimic, sau vei iesi in strada si vei da in cap cuiva. Dar nu te ingrijorezi pentru asta, crezi ca esti descurcaret si le poti rezolva pe toate in viata. Gasca ta de prieteni iti spune ca intotdeauna se va gasi un loc pentru tine in afacerile lor. Dar te-ai intrebat vreodata la ce se refera? Nu stii inca, nu stii ca banii nu se castiga asa de usor precum crezi tu. Prima data cand vei fi cu ei si vor fi prinsi, vei fi dat la fund si te vor lasa. Vei ramane singur.
Va fi prea tarziu pentru regrete. Va fi un capat de drum, va fi furtuna ce nu se va mai termina. Si incet, incet tot acel univers perfect se va disipa sub greutatea ce cade pe umerii tai. Ce vei face?

Voi doi, copii superficiali. Sunteti impreuna, aveti o asa zisa relatie. Stiti macar ce inseamna a iubi? Simtiti ceva, acolo in inimile voastre, cand va atingeti si va sarutati? Iesiti impreuna, va e bine de cele mai multe ori, va considerati fericiti si le multumiti prietenilor care v-au cuplat. Nu conteaza ca sunt si momente in care va certati si realizati ca nu aveti nimic in comun, e cool sa ai o relatie. E cool sa fii cu cineva. Sunteti priviti altfel de ceilalti. Dar stiti de ce? pentru ca...

Unde's doi superficialitatea creste!

Răspuns Câştigător
| bublegum a răspuns:

Din pacate asa se intampla in ziua de azi uitam repede de jucari si chiar daca suntem la o varsta frageda noi vrem deja la tv si ne bombardam fata cu tonele de chimicale pe care le contin produsele de make up.
ai facut un articol exceptional. iti dau dreptate in tot cea ce priveste, si sper sa mai pui pe aici articole din astealove struck
frumos tongue

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Are cam multe stângăcii în exprimare, din păcate.
Pe de altă parte, pentru un articol de revista şcolii (clasele V-VIII) e destul de bun. Totuşi, pentru îmbunătăţire, îţi recomand fie să renunţi de tot la exprimări pretenţioase de tipul "ai uitat de suflet, de ceea ce esti si iti pasa doar de recipientul tau", fie le păstrezi pentru că nu sunt rele pentru clasa a VII-a sau a VIII-a. Dar, dacă le păstrezi, caută să ţii de la un capăt la altul al articolului această notă şi astfel reformulează "a fi tru nu este totul in viata" cu ceva mai poetic, mai metaforic sau, de ce nu, mai ironic.
Pe de altă parte, deşi în cea mai mare parte articolul este reuşit pe mesaj de fond, îţi atrag atenţia că uneori gaşca şi anturajul te scot din rahatul în care te bagă familia.
Când o să mai creşti o să constaţi că nu întotdeauna anturajul este "băiatul rău" în ecuaţia asta.
În fine, succes!

| noktambul a răspuns:

Trecand peste anumite stangacii de exprimare : Bravo!

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Sincer mi se pare un articol bunicelhappy. L-ai facut singura? S-a publicat in revista scolii? Oricum succes in continuare:*

| Jeny1 a răspuns:

E bun dar corecteaza-ti cele citeva greseli de ortografie.

| amanda33 a răspuns:

Superb articolul. acum intrebarea este cati dintre colegii tai vor intelege ce ai spus?! multi il vor privi ca pe un articol fara sens, altii il vor gusta ca pe un vin bun: inghititura cu inghititura. felicitari. pe vremea mea revista scolii era ceva demodat. ma bucur ca e din nou " la moda" asa ceva. felictari inca odata

| .LoLo. a răspuns:

Deci nu am cuvintestraight face
E.Super!
Deci imi placee; x
Muult>; d<
Si ai zis unele lucruri=p~
Care sunt total adevaratehappy

Deci.
Parerea mea.
E
Ca articolu
E supeeerb! ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar imi place:*, Sunt lucruri foarte adevarate si sper sa citeasca cat mai multa lume ca e ceva nemaipomenit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E minunat:X

il ador:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv

| 7 a răspuns:

Imi plaaace mult! ce ai scris tu e ceva real.imi place e foarte bun articolul.trebuie sa l citeasca si cei din scoala ta, poate ceea ce ai scris ii va pune putin pe ganduri pe cei care sunt superficiali happy