| RedNose a întrebat:

Am si eu mare nevoie de ajutor pentru nu prea ma pricep la chimie si am si o profa cam exigenta iar daca fac tema asta s-ar putea sa primesc o nota buna.
Trebuie sa reprezint ecuatiile reactiilor de esterificare pentru obtinerea:

BENZOAT DE ETIL
PROPIONAT DE IZOBUTIL
FORMIAT DE PROPIL
FENILACETAT DE n-butil
ACETAT DE BENZIL

Deci trebuie sa scriu ecuatiile reactiilor care imi da compusii de mai sus.

VA ROG SA MA AJUTATI! MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| FallenHero93 a răspuns:

Reactia de esterificare are loc intre un acid si un alcool, obtinandu-se un ester si apa. O sa iti arat pe exemplul formiat de propil. Iti dai seama de la ce acid si ce alcool a pornit din denumire. Se numeste "formiat" deci provine de la acidul formic. Este "de propil" deci provine de la n-propanol (cu catena liniara).
Acum scrii reactia:
HCOOH + CH3-CH2-CH2-OH -> HCOO-CH2-CH2-CH3 + H2O
Analog si pentru celelalte, numai ca trebuie sa stii denumiri, altfel nu poti sa afli formulele chimice de care ai nevoie.
Acidul fenilacetic e ceva mai greu de scris, de asta ti-l dau eu:
C6H5 - CH2- COOH
(radicalul fenil, C6H5 -, atasat acidului acetic)
Spor la treaba!