| Trolololol a întrebat:

Am si eu o intrebare: care dintre urmatoarele limbi europeane nu fac parte din nicio „familie" de limbi vorbite? Daneza, maghiara, greaca sau croata?

5 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Maghiara numai. Croata e o limba slava, daneza e o limba germanica, iar greaca e de pe vremea tracilor

| Alex_7297 a răspuns:

Maghiara face parte din cea mai slab reprezentată "familie" de limbi, şi anume fino-uglice...

| chakas a răspuns:

Magheara si greaca

| Bybanu a răspuns:

Limba croată - este o limbă indo-europeană din ramura limbilor slave
Limba daneză - aparţine grupului de limbi nord-germanice
Maghiara - este o limbă fino-ugrică structural asemănătoare cu finlandeza şi estoniana.
Greaca - este o limbă indo-europeană, vorbită în Grecia începînd cel puţin cu secolul XVII î. Hr

S-ar putea Greaca sau Maghiara pentru ca nu apartine nici unui grup, ramura. Nu stiu raspunsul corect... dar poate cu ajutorul acestor ideii poate vei gasi raspunsul.

| ChishyyAlle a răspuns:

Pot fi vorbite toate in special maghiara. Din toate aceste tari oamenii pot calatorii in Europa si ei nu stiu vorbi alta limba decat cea a tarii lor.Deci pot exista familii in Europa in multe limbi.