| flory1604 a întrebat:

la bacalaureat la subiectul 1 la intrebarea "Ilustreaza una dintre caracteristicile limbajului poetic( expresivitate, ambiguitate, sugestie, reflexivitate) " despre c trebuie sa scriu la fiecare?

1 răspuns:
| Gabriela0206 a răspuns:

Buna! happy
Alegi una dintre caracteristicile alea, oricare dintre ele. Le explici, dand exmeple din text.
Ex: expresivitatea = caracteristica limbajului de a reda informatiile intr-un mod viu, elocvent, graitor, etc. Si aici dai si un citat din text. De obicei, daca vei comenta o figura de stil originala este suficient.
ambiguitate = caracteristica prin care textul capata un caracter echivoc, lipsit de precizie. Si poti da exemple de cuvinte cu mai multe sensuri. Trebuie sa dovedesti ca mesajul poetic se poate interpreta in mai multe feluri.
sugestie = influenta limbajului exercitata asupra cititorului. Aici ideea e ca autorul te lasa sa deduci singur anumite elemente. Poti da exemple de simboluri din text.
Iar limbajul refleziv apare acolo unde autorul filozofeaza si ofera formule generalizate despre viata, om, lume etc.
Sper ca te-am ajutat happy Bafta multa! happy