| PulbereDeStea a întrebat:

As vrea definitia la: expresivitate, ambiguitate, sugestie, reflexivitate.Mai sunt si alte caracteristici ale limbajului poetic? La sugestie am gasit eu o definitie in cartea definitiva pentru bac.dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| Tynnna a răspuns:

EXPRESIVITÁTE s.f. Calitatea, capacitatea de a fi expresiv; exprimare vie, clară, plastică. – Din fr. expressivité. Sursa: DEX '98
EXPRESIVITÁTE s. elocvenţă, plasticitate, pregnanţă, sugestivitate.
Sursa: Sinonime
si
EXPRESÍV, -Ă, expresivi, -e, adj. (Despre cuvinte, gesturi etc.) Care arată ceva în mod viu, plastic, elocvent, grăitor, sugestiv. ♦ (Despre opere de artă) Care evocă în imagini vii. ♦ (Despre ochi, faţă etc.) Care reflectă în mod pregnant, cu putere stări interioare. Sursa: DEX '98

3 răspunsuri:
| Tynnna a răspuns:

Ai zis definitie big grin
scz..am uitat sa ti le dau pe celelalte.

| Tynnna a răspuns:

AMBIGUITÁTE, (2) ambiguităţi, s.f. (Livr.) 1. Lipsă de precizie, de claritate. 2. (Concr.) Expresie, afirmaţie lipsită de precizie, echivocă; amfibolie. [Pr.: -gu-i-] – Din fr. ambiguïté, lat. ambiguitas

SUGÉSTIE, sugestii, s.f. 1. Influenţă exercitată asupra voinţei cuiva; înrâurire şi dirijare a voinţei cuiva. ♦ Spec. Influenţă exercitată asupra conştiinţei şi voinţei cuiva (în stare de veghe sau de stare hipnotică), folosită în tratarea unor tulburări neuropsihice. 2. Ceea ce sugerează cuiva; sugerare, propunere, idee. [Var.: sugestiúne s.f.] – Din fr. suggestion, lat. suggestio, -onis.

REFLEXIVITÁTE s.f. (Rar) 1. Faptul de a fi reflexiv; predispoziţie spre meditaţie. 2. Proprietate a unei relaţii logice, matematice etc. de a avea loc întotdeauna între un element şi el însuşi.