| andradaam a întrebat:

Pentru substante putem scrie configuratia invelisului electronic?! De exemplu pentru suflat de fier? Si cum se face?

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Andrada, din cate stiu eu poti scrie configuratia electronica doar pentru atomi sau ioni. De exemplu, in FeSO4 poti sa scrii configuratia electronica pentru ionul Fe2+, care intra in componenta sulfatului feros.

| Konata a răspuns:

Buna, sa stii ca imi place chimia:
Deci, ai un element:luam de exemplu Fe(fierul) si scriem sus indicele 64 in stanga si tot in stanga jos criem indicele 29.
Ca-sa poti face invelisul electronic, este un anumit numar maxim care nu trebuie depasit, si dupa cum stii sunt mai multe subdtraturi:
Stratul K care poate avea maxim 2 electroni
Stratul L care poate avea maxim 8 electroni
Stratul M care poate avea maxim 18 electroni
Sratul N care poate avea maxim 32 electroni
Pntru a face configurtia electronica a unui element trebuie sa scrii pursi simplu configuratia electronica pe straturi:
Daca avem 29 protoni ca indice din dreapta jos avem urmatoarea:
K=2 e L=8 e M=18 e N=1 e
Si daca o luam logic, adunam 2+8+18+1 care este agal cu 29
Si asa se calculeaza invelisul electronic.Hai sa iti mai dau un exemplu:
Daca avem cumva de exemplu: Cu cu indice sus in stanga 32 si jos avem 15 facem asa:
K=2 e L=8 e M=5 e
Si daca adunam iarasi 2+8+5 rezulta 15!
Nu este greu, trebuie doar sa stii numarul maxi care poate incapea pe un strat.Bafta multa la scoala!
fundita?happy

| TooNight a răspuns (pentru Konata):

Salut! Imi explici te rog cum ai aflat electronii de pe K, L, M, N? Te Implor! Nu inteleg si chiar am nevoie! Te rog! Multumesc Anticipat! happy

| Konata a răspuns (pentru TooNight):

Pai daca noua ne da de exemplu Fe(fierul) cu indicele 64 sus si in stanga avem evem indicele 29. facem asa :
Daca stim ca pe primul strat putem avea maxim 2 electroni scriem 2 electroni deci K=2 e.

Daca stim ca pe al doilea strat putem avea maxim 8 electroni punem 8 deci L=8 e. Deocamdata avem in total10 electroni( 8 de la K si 8 de la L)

Daca stim ca pe al treilea strat putem avea maxim 18 electroni punem 18 deci M=18 e.

Pana cum a fost bine. Avem in total 28 electroni( 2 din peimul, 8 dintr-al doi-lea si 18 dintr-l patrulea ). Ca sa ajungem la 29 ne mai trebui un electron si daca stim ca ultimul strat poate avea maxim 32 electroni rezulta N= 1 e.

Acum recapitulam: K=2 e L=8 e M=18 e N=1 e cre fac in total 29 de electroni.
Deci cand rezolvi asemenea exercitii trebuie sa vezi indicele de jos ca sa stii cum sa aranhezi electronii pe straturi.Eu sper ca ai inteles.PS: trebuie sa memorezi astea:
Stratul K care poate avea maxim 2 electroni
Stratul L care poate avea maxim 8 electroni
Stratul M care poate avea maxim 18 electroni
Sratul N care poate avea maxim 32 electroni
Pentru a sti cum poti sa asezi electronii in straturi trebuie sa inveti cat incape in fiecare. Nu e greu. daca nici acum nu ai inteles ma poti contacta prin mesaj privat. :* happy