| Lilly095 a întrebat:

Textul "Amintiri din ziua a saptea - interviu cu Zoe Cantacuzino" e fictional sau nonfictional? Nu sunt sigura. Desi are aspectul si caracteristicile necesare unui text de tip nonfictional, mai are si niste informatii care nu par chiar reale.

Răspuns Câştigător
| merliahlia a răspuns:

Daca are putin din nerealitate chiar si o mica bucatica, atunci e fictional

5 răspunsuri:
| merliahlia a răspuns:

Chiar daca are foarte putina nerealitate este fictionalhappy

| merliahlia a răspuns:

Iti multumesc foarte mult raspunde si la intrebarile mele ca iti dau si eu fundabig grin

| LucianGabriel a răspuns:

Textul e nonfictional.Esti clasa a 9-a(nu?)
Era si normal sa fie nonfictional...PLus ca trebuia sa scrie si pe acolo prin manual ca e.Capitolul e la scene din viata de ieri si de azi...
Camelia, tin sa te contrazic, dar nu prea mult din cauza ca un text nonfictioanl poate avea si mijloace de expresivitate cum ar fi exagerarerea anumitor lucruri...etc.

Numai bine.

| Lilly095 explică:

Pana la urma am facut la scoala demonstratia ca textul e nonfictional pentru ca desi anumite lucruri descrise acolo nu sunt identice cu cele intamplate in realitate, nu-i este schimbat caracterul non-fictional si oricum e un interviu iar textele de acest gen sunt nefictionale, m-am lamurit si eu...Dar Camelia avand in vedere ca esti singura care a incercat sa ma ajute iti dau funda...la urma urmei intentia conteaza nu?big grin

| Lilly095 explică:

Okhappy