| qfasfasfa a întrebat:

vreau sa ma inscriu la facultate anul acesta (ASE Bucuresti) la Cibernetica Stastistica si Informatica mai exact si nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta, nu stiu mai nimic despre facultate si nu am inteles foarte multe din informatiile de pe siteul lor.
In primul rand, ASE si CSIE.Ase(Fac. de cib. stat. inf.) sunt aceleasi? Gen unde ma inscriu e aceeasi cladire sau unde ar trebui sa merg mai exact si ce sa fac?
Apoi "pentru programe organizate în limbă străină vor redacta eseul
motivaţional în limba străină în care se vor desfăşura programele de studii respective"
Sunt tentat sa dau si in limba engleza dar nu spune nimic care sunt beneficiile sau cum o sa fie programul
Merita sa dau in doua limbi? Si daca aleg sa dau in ambele (Romana si Engleza) la final examenul de licenta va trebui sa-l dau la ambele? Si daca da, eseul motivational pentru admitere trebuie sa fie diferit sau pot doar ala pentru engleza sa-l traduc in romana si vice versa/la fel si cu examenul de licenta.
"Candidaţii care optează pentru programe organizate în limbă străină şi programe
organizate în limba română, vor redacta două eseuri motivaţionale (unul în limba engleză,
franceză sau germană – în funcţie de limba de studii în care se va desfăşura programul de
studii pentru care a optat şi unul în limba română)"
As aprecia daca cineva care a terminat facultatea ar putea sa-mi explice mai in detaliu pro/contra si ceva informatii suplimentare care mi-ar putea fi de folos.
Multumesc anticipat

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

ASE este Academia de Studii Economice in cadrul careia functioneaza (mai multe) facultati printre care si CSIE (Cibernetica, Statistica si Informatica Economica).

Beneficiul principal al faptului ca termini o facultate in limba engleza este... suspans... limba engleza. Daca o poti face, go for it.

Pentru informatii despre admitere, incepe de aici:

http://csie.ase.ro/admitere