| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Am terminat clasa a 8 a si urmează sa scriu lista cu licee. Nu ma pot decide între 2 obținuni:
Am vrut de ceva timp sa dau la stiinte ale naturii sau filologie ca să ajung pe viitor avocat. Dacă stau sa ma gândesc istoria și geografia nu sunt punctul meu forte, iar examenul pe care îl voi da la facultatea de București este extrem de greu la gramatica. Dacă ma gândesc bine nu ar fi o opțiune bună dreptul. Ma gândeam sa dau la stiinte ale naturii. Fizica și chimie nu prea știu fiindcă nu am avut profesori care sa și facă orele, însă sunt de părere ca as putea invata în vacanță. După ce termin liceul, bineînțeles ca vr la facultate. Voi ce decideți între stiinte sociale și stiinte ale naturii? Țin sa menționez ca încă nu am aflat notele la examen, dar după barem ar trebui sa iau 9-9.50.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu te consulti cu parintii tai? Daca ai note bune eu cred ca te vei descurca la oricare din ele.Nicio alegere nu are cum sa te multumeasca 100%, dar trebuie sa te adaptezi.

Daca esti atat de indecis, da pur si simplu cu banul.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Gândești poate cam departe, poți să înveți oriunde dacă vrei.
Te focusezi pe alea de bac și atat.
Oricum lista cu opțiunile se face după ce afli nota, totuși nu face greseala celor de anul trecut care s-au văzut cu 9 și ceva și au rămas nerepartizati ca erau alții cu medii și mai mari.
Pui toate liceele, primele ( cele mai bune), după alea medii și alea slabe, oricum exista transfer dacă nu ești mulțumit și este foarte posibil sa înțelegi mai bine o materie acum, dacă profesorii sunt mai implicați.

| Smmo a răspuns:

Daca ai memorie foarte buna - stiinte sociale, iar daca esti mai bun la rezolvare de probleme - stiintele naturii.

Răspuns utilizator avertizat
| Smolbean a răspuns:

Salut, eu am urmat științele naturii.
Chimie anorganica știam aproape deloc, Fizica asa din amintiri.
Nu am învățat în vacanta nimic. Am ajuns la liceu, mi-am văzut nivelul și am tras tare. La chimie am avut medie mai mica, dar la fizica a fost bine.
Din clasa a 10, chimia se schimba, se ia de la 0. Asa ca a fost bine și acolo pana la urma. Științele naturii oferă posibilitatea sa îți alegi mai multe facultăți, deoarece toate materiile se fac la un nivel cât de cât ridicat. Eu as alege în continuare științele naturii, sunt mai logice materiile, sunt mai atractive întrucât au legătură cu tine, cu corpul tău, cu schimbările din prezent, pe care le poți îmbunătăți.
Succes sa îți alegi liceul potrivit! Sa verifici de 10 ori lista cu liceele, sa nu greșești codul! Numai bine!

| IonelaIasmina a răspuns:

Eu zic să alegi științe sociale. Istoria și geografia sunt muuuult mai ușoare decât chimia și fizica. Crede-mă, o zic din propria experiență.
Ești un copil bun la învățătură dacă spui că e posibil să termini cu 9-9.50 la examen, așa că..., nu alege științe ale naturii. Eu zic să alegi științe sociale, apoi Filologie.
Succes!
Sănătate!

| noonecare a răspuns:

Buna! Aceeasi problema am avut si eu anul trecut cand am terminat clasa a 8-a. Atunci, gandindu-ma ca nu ma voi descurca la fizica/chimie, am ales stiinte sociale (mentionez ca eu imi doream inca de atunci ca pe viitor sa dau la medicina). Dupa un an de stiinte sociale in care am realizat ca istoria si geografia nu ma prea atrag, am decis ca trebuie sa ma transfer de anul acesta la stiinte ale naturii, cu toate ca nu sunt chiar As la toate materiile de baza de acolo, am incercat sa recuperez in mare parte ce trebuia. Ca sa trec direct la ce te intereseaza, eu te-as sfatui sa dai unde crezi tu ca iti este mai usor, iar daca in decursul anului iti dai seama ca nu te regasesti in acel profil te poti transfera cu usurinta la celalalt. Deasemenea, in decursul acestui an ar fi bine sa te hotarasti daca tu chiar vrei sa dai la drept sau ai o atractie mult mai mare pentru alt domeniu. Eu personal daca as fi in locul tau, sau sa pot da timpul inapoi cu un an, as alege Stiinte ale naturii, deoarece este un profil real si ai oportunitati mai mari de acolo, in ca ca te razgandesti cu facultatea. Mult succes!)))