| alina12em a întrebat:

Am terminat de citit recent, cartea Fenomenul Pitesti - Virgil Ierunca. Are ca subiect inchisoarea din Pitesti care a activat din decembrie 1949 - august 1952, unde au avut loc cele mai cumplite experimente din timpul regimului comunist, cheia experimentelor fiind demonstrarea fragilitatii omului, a faptului ca forta are rezerve pentru a infrange rezistenta... metode de tortura precum : bataia cu cureaua, coada de matura, bataia individuala/colectiva, agatarea unor greutati, de 40 kg, de spatele reeducatului timp de 5-6 ore, smulgerea parului cu dispozitive speciale, strivirea degetelor de la maini si picioare, obligarea detinutului sa stea cu ochii fixati pe un bec aprins, obligarea detinutilor sa-si faca necesitatile in gamelele in care primeau mancarea, astea fiind cateva din metodele reeducarii. As dori sa primesc cateva recomandari (carti, documentare, poezii. marturisesc ca am citit doar Fenomenul Pitesti si Gherla-Paul Goma, am vazut Memorialul Durerii) de la cei care au analizat mai amanuntit ce s-a petrecut in decursul acestor aproape 3 ani in inchisoarea din Pitesti.

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Am o carte despre Pitesti de Dumitru Bacu, dar e in engleza. descrierile metodelor folosite sunt cele mai bune dupa mine fata de tot ce s-a mai scris despre reeducarea de la Pitesti.

2 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu mi-ai spus daca vrei cartea, pot sa ti-o trimit prin email.

| enverhoxha a răspuns:

E interesant de citit "Istoria Mişcării Legionare" de Ştefan Palaghiţă. Acolo sunt descrise metode similare de interogare şi tortură, folosite însă puţin mai înainte, în interiorul comunităţii de legionari refugiaţi în Germania după 1941 şi cazaţi în lagărul de la Dachau (nu ca deţinuţi...). Palaghiţă, preot şi membru al Mişcării, îi acuză de faptele respective pe oamenii lui Horia Sima, care ar fi încercat o epurare a organizaţiei. Asemănarea cu lucrurile petrecute la Piteşti e surprinzătoare. Coincidenţa face ca deţinuţii de la Piteşti să fi fost în majoritate tot legionari.