| Dragosdoar a întrebat:

Am tot stat si m-am gandit si mi-am pus semne de intrebare si uite ca acum gasesc crajul sa va intreb si pe voi,chiar daca unii o sa ma eticheteze drept negationist sau conspirationist antisemit
Daca Hitler dorea cu orice pret sa scape de evrei,de polonezi,de tigani si de alte rase de origine slava; oare de ce Ii trebuiau musai lagare de concetrare ca sa-i omoare? Nu putea sa o faca prin metode letale mai simple si mai rentabile?
Eu nu spun ca nu a existat Holocaust sau genocid sau epurari-( AVIZ ADMINILOR!) Insa ma straduiesc sa Inteleg de ce ai consuma atatea resurse importante ca sa omori, fiind si In plin razboi, unde ai nevoie de resurse si mai ales oameni. Eu cred ca nazistii planuiau sa-i tina de sclavii pe multi dintre ei.
MESAJ IMPORTANT PENTRU ADMINI: Nu mai Imi stergeti intrebarile ca nu indemn la violenta doar pentru ca am pus o simple Intrebare legata de istorie. Observati si voi ca am scurtat-o ca sa nu mai fac referire la chestii violente.

11 răspunsuri:
| KR0NSTADT a răspuns:

Sunt multe de explicat.
Îți recomand cartea lui Bernadac. Citește-o cu atenție și vei afla răspunsul la dilema ta. https://www.printrecarti.ro/......ausen.html

| Mosotti a răspuns:

Nu avea cum mai simplu sa faca asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pana la urma sunt multe resurse care trebuiesc investite in astea; carbuni,ca sa-i bagi pe aia saracii de ei la ars,Iti trebuie personal acolo,iarasi ce mai consumi,arzi si pe trenuri ca trebuiesc transportati prizonierii... De ce mai îi bag in trenuri sa-i transporti intr-un loc unde doresti tu sa-i gazezi ca sa-i omori? Ii omori,o faci simplu. Si chiar daca i-ai duce acolo, de ce i-ai gaza, cand exista grenade si pusti, sau alte chestii letale mult mai simplu de utilizat si mai rentabile? Probabil ca ar fi vorba de un chin, o suferinta pe care nazistii doreau din rasputeri ca evrei sa o resimta oare?

| Dragosdoar explică (pentru KR0NSTADT):

Cred ca se dorea pur si simplu ca evreii sa sufere cat mai mult de vii. Probabil nazistii vedeau asta ca pe o razbunare crunta.

| LPCTSTR a răspuns:

Oamenii nu erau numai sclavi, erau cobai pentru teste de echipament militar, cobai pentru teste de rezistenta (vestitul tratament cu injectiile cu benzina in cap) ca sa vada pana unde si cat poate suporta un soldat pana, biologic, incepe sa toarne.
Ei nu au fost numai sclavi, ei au fost o resursa si un prilej.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu, ei au incercat si cu impuscatul, si in dubele alea unde ii sufocau, si or mai fi incercat si altceva, nu mergea, nu erau metode optime, multi soldati o luau razna daca actionau, asta li s-a parut cea mai rapida, nu e vb neaparat de o suferinta pe care vroiau sa o provoace in plus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E simplu, in lagare era mai usor sa ii faca sa dispara. Una la mina. A doua la mina, multi dintre cetatenii de rind habar nu aveau de lagarele alea. A treia la mina, de ce sa ii omori direct cand ii poti folosi si ca sclavi? La asta nu te-ai gindit. Planurile pentru eliminarea evreilor au inceput cu mult inainte de razboi, nu ai asta in vedere. Antisemitism exista peste tot, inclusiv prin SUA. In principiu ti-ai raspuns singur la intrebari...winking

| tonyc7 a răspuns (pentru Harfagre):

Si totusi, my friend... Putem spune ca Hitler a facut si un lucru fain: a adus Austria in componenta Germaniei (austriecii, care sunt tot nemti, dorindu-si chiar ei asta). E acelasi lucru cu aducerea Transilvaniei in componenta Romaniei in 1918. Deci un lucru bun si admirabil, statele sunt mult mai frumoase pe harta atunci cand sunt INTREGI.

Răspuns utilizator avertizat