Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Am urcat astazi iar in autobuz.
Domni stand pe scaunele lor cu o fata imperturbabila, unii emanand mirosurile diminetii (vodka, tuica, bere, transpiratie) si doamne de varste respectabile in picioare. Nici unul nu manifesta nici cel mai mic gest de a ceda un loc.
Apoi, baieti ce asculta muzica in casti de vuieste tot autobuzul, la randul lor nu cedeaza locul chiar daca doamna este insarcinata sau tine un copil mic in brate, sau chiar de ii zambeste domnisoare, ce e drept, simpatica.
Intrebarea este urmatoarea: de ce nu se clintesc astia sa cedeze un loc? Voi va educati copiii (cei care aveti) sau ii veti educa (cei care vor avea) la fel? Voi cedati locul in autobuz?

Si de ce nu se spala oamenii mai ales stiind ca sunt unii care au mirosul mai fin...

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Ia sa incing putin spiritele de aici si sa dau probe de needucatie.
Fac parte din categoria celor tineri, celor care au o datorie morala fata de cei batrani.Sunt total de acord. Dar hai sa-ti zic si de unde s-a ajuns aici, sau mai bine spus, hai sa-ti zic care este atitudinea mea.
Sunt ravnit pe faptul ca acest lucru este considerat o obligatie! Adica, persoanele batrane cum urca in autobuz, vad ca n-au loc si tintesc exact acolo unde ar spera la un eventual loc. Daca nu o faci, iti arunca niste priviri de parca vor sa te muste si sa-ti zica ''Ma puslamaua, ridica-te si lasa-ma sa stau! ''. Asta cu privirea e cu noroc, ca daca e putin aglomeratie, se mai imping putin in tine ca sa-ti zica '' Bai tinere, eu tot in picioare stau''. Eu, mereu cand am vazut o persoana mai in dureri ca mine ( batrana, gravida, handicapata, etc ) tind sa-i cedez locul, si asta nu pentru vazul celorlalti, ce o fac in primul rand pentru. mine si pentru. educatia pe care am primit-o. Dar cand observ ca incep sa devin sa fiu obligat sa fac asta datorita gesturilor, mimicei, mi se face greata. Imi vad de loc si pur si simplu ma fac ca nu vad pe nimeni in jurul meu.
Adica bai, what the ***, asta o fac eu din placere si bun-simtz, nu e lege nicaieri unde scrie asta si nici n-ar trebui sa ma faca cineva obligat s-o fac! Poate si eu la randul meu am o problema c-un picior, sufar de ceva, cu ce drept vii in jurul meu sa-mi dai tarcoale sa-ti cedez locul, ca esti mai batran si trebuie s-o fac ca asa e normal? Nu nene, am datoria morala si principiile mele imi cer s-o fac, dar nu trebuie sa-mi mai subliniezi tu asta!
In privinta mirosurilor, autobuzul este numit transport in comun.Comun inseamna a tuturor. Asta rezulta sa accepti defectele celorlalti. Asta inseamna ca si tu fara sa-ti dai seama, ai deranjat prin mirosul parfumului tau. Lasa-i pe ceilalti sa miroasa a bautura. Pe tine nu te incomodeaza decat cateva minute si dupa nu te mai intersectezi cu ei. Transpiratia e de asemenea umana. Ca altii nu-si dau seama ca miros peste masura este iar un aspect la care n-ai ce face.
Asta tine parte de educatie, bun-simt si atitudine. Si consider lucrurile astea prea marunte cand la televizor se promoveaza marlania, vedetisme ieftine si manelistii. (apropo, cum am declarat pe site, ascult manele; sa se ia in vedere ca ascult genul de muzica, si n-am treaba cu cei care o afiseaza )
Ca sa-ti raspund si ultimelor intrebari, copii mei sper sa fie destul de educati ca sa nu le mai spun de acest lucru. Vor fi destul de emanicipati si cu bun simt ca sa simta ei ca acest lucru trebuie sa-l faca.
Si da, cedez locul tuturor celor care consider ca au nevoie de el, chiar daca o persoana e si mai tanara ca mine. Dar sa nu ma faca sa simt ca fac lucrul asta doar ca sa-l bifez si ca asa e normal
Sper ca s-a inteles mesajul meu. Drumuri usoare de acum Zbenguici laughing

24 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Eu o sa-mi educ copilul, in asa maniera sa poate supravietui timpurilor astea, si anume, o sa-i zic: "Mama, daca vreo bufnita o sa-ti faca observatie, ca 'de ce nu ii lasi ei locul', sa te faci ca ploua, te uiti pe gem, vezi tu"
"Daca-i o femeie insarcinata-da, te ridici frumos si-i acorzi locul"
Si pana la urma, face copilul ce vreau... daca se simte obosit, de ce sa nu stea pe scaun? tu sti ca pensionarii astia se plimba gratis, de la un cap la altu` al orasului, si mai au preferinta sa stea si pe scaun.Lasa ca poate si cel tanar e bolnav, obosit-si cand il mai vezi pe unu scarbos, de-ti face observatie, pai iti mai vine sa te dai?
A, si ca tot veni vorba de spalat, e vara [nu le iau apararea! ], inghesuiala in autobuz, se mai intampla.transpiri. Insa dusul de dimineata + folosirea deodorantului.sunt cam necesare happy

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@harciog unde exact scrie ca imi plac?
Modalitatea mea de a scrie este ironica in genere; daca nu ai perceput-o pana acum, atunci avem o problema de comunicare. Iar apoi, de ce te-ai chinuit sa scrii daca nu ai un raspuns?

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@harciog cand te mai trezesti vorbind iti recomand un psihoterapeut. Ca sa fii ascultat spunand tot ce iti trece prin cap platesti o persoana specializata.
Eventual putem aranja o sedinta online si nu costa decat 100euro/ora.
Daca nu, apeleaza la psiholoaga ca are specializare in asa ceva.
Apoi ai problema ca eu as merge cu autobuzul sau ai o problema in ceea ce priveste capacitatea de receptare a intrebarilor? Recomand lecitina.
Pentru raspunsuri pe langa subiect, de asemenea, recomand evitarea.
Iar apoi, in spatiile publice nu trebuie sa fiu poluata fonic si nici sa ma faca sa imi doresc extirparea anumitor organe.

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@harciog te pomenesti ca tu stai intr-un turn de fildes unde zanele iti presara petale de trandafiri!
Se numeste necesitate uneori autobuzul, iar eu am pus in vedere lipsa de educatie si bun simt al unor specii ce se numesc masculine si care se vor superioare uneori femeilor arborand in acest sens misoginismul.
Si iti inteleg, insistenta cum spune un binecunoscut proverb romanesc ce este subinteles.

Inca o data, cand esti pe langa subiect, alege tacerea.
In ceea ce priveste "Am spus atunci ca fiecare chestie e cu riscurile si cu mirosurile ei" nu ai spus asta, ai lasat sa se inteleaga cu totul altceva, ceea ce subliniaza ca poata, momentan, nu procesati tocmai la capacitatea normala. Si mai si subliniaza faptul ca nu ma pricep la ghicit gandurile oamenilor.

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@aminabad in contextul dat ironia dvs este de prost gust. Am specificat acolo ca sunt mirosurile "diminetii" ceea ce inseamna ca am calatorit la 8 dimineata cand oamenii plecat de acasa deja "afumati". Adjective dvs sunt nelalocul lor. Eu am ridicat o problema actuala. E normal sa nu cedezi locul unei batrane? Unei femei insarcinate?
In ceea ce ma priveste cedez mereu locul si consider o lipsa de educatie a tineretului faptul ca nu respecta generatia mai inaintata in varsta. Asa cum consider si raspunsul tau pe langa intrebarea mea.

Deci, daca ai un raspuns pentru intrebarile mele, da-l, daca nu, ocoleste-ma. Nu tin neaparat sa am parte de raspunsuri lipsite de fond.
Ma repet, ca vad ca vorbim unul pe langa altul unele chestiuni:
1. Am pus o intrebare: daca raspunzi la ea, bine, daca nu, de bine.
2. Ataca comentariul/ raspunsul/ intrebarea mea si nu persoana ca nu ma suporti. Nu trebuie sa stai la aceeasi masa cu mine.
3.Cand dai un raspuns ai grija sa fie argumentat.
4. Nu fa calificari decat in cazul in care justificate.
5. Daca vrei sa fii glumet, ai grija sa fie umor de calitate.

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@harciog eu ti-am mai spus ca atunci cand vrei sa vorbesti singur apeleaza la un psihoterapeut. Ma faci sa fiu repetitiva si nu imi place. Daca ai fi dat un raspuns la intrebare nu aveam nici o problema cu tine, insa cand te apuci si vii cu presupuneri care nu au nici un fundament, nu-mi ramane decat sa te taxez.

Unde ai vazut tu in tarile civilizate oameni beti la 8 dimineata cand pleaca la lucru si sa duhneasca cum fac romanii? Iar tu, Voievodul, aparatorul lor.

Si tu imi spui mie ca sunt personaj caragialesc. Oi fi mai, dar eu ma intreb macar "eu cu cine votez" si ala e cel mai sincer personaj din toti.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu-ti poti permite sa iei un taxi sau nu ai masina si atunci apelezi la autobuz. Simplu. Pana aici...
@Zbenguici, nu pot sa nu-ti dau dreptate. E strigator la cer! Adolescenti care stau tolaniti in scaune, persoane in varsta sau femei insarcinate care stau in picioare, mirosuri de tot felul... lipsa de cel mai elementar bun simt. Si eu calatoresc cu autobuzul cand nu am de ales. De obicei, prefer sa merg pe jos. Si acum stii de ce...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu Flav.
Mor cand vad o tzata la 35-40 de ani ca se planteaza langa mine si dupa 15 secunde incepe sa converseze cu ceilalti din tramvai : " asa nesimtiti sunt tinerii din ziua de azi". Nici de ciuda nu o las sa stea...nah! ...numai asa...de nesimtita ce sunt.Hai ca pe astea pe la 45 de ani... le mai inteleg...menopauza, deregrali, isterii.etc.

Una din topul fazelor penibile e urmatoarea:
Se pune pupimik frumos pe scaun, ca doar are de mers jumate de ora pana la scoala cu tramvaiul.Pe la a 3a statie urca o cucoana cu fata de ignoranta.Se intreapta spre mine... urland :
-Domnisoara, sunt foarte obosita...am avut o noapte grea.
-Asa...si? Ce treaba am eu cu problemele dumneavoastra? (simtind cum mi se umfla jugulara de nervi.incercand sa imi pastrez calmul)
-Pai vreau sa stau jos! (uimita ca mi-am permis sa ii raspund)
-Asa...si?
-Si vreau sa te ridici!
-Pai.si eu am avut probabil o noapte si mai obositoare decat dumneavoastra. Unii invata noaptea.si sunt obositi. iar a doua zi trebuie sa acumuleze informatii noi...nu sa faca acelasi lucru monoton pe care il fac de cativa ani si care probabil a devenit deja un reflex.
-Asa te-au educat parintii? Esti o nesimtita.
-Multumesc... dumneavoastra sunteti o scumpa! Vi-as ceda locul... dar observ ca v-ati inviorat.Nu trebuie sa imi multumiti.

O alta faza penibila.Veneam de la scoala impreuna cu o colega...eram rupta de oboseala... abia asteptam sa ajung acasa. Doua studente cu mapa in mana...se planteaza langa scaunele pe care stateam.Nu trec cateva secunde.si incep sa vorbeasca intre ele "unii chiar nu se simt ca sunt mai tineri si ar trebui sa ii lase pe cei mai invarsta sa stea jos.Proful de la laborator m-a terminat azi...sunt franta."
Normal...nu m-am putut abtine...si i-am spus colegei mele : " ce noroc cu batranii astia de 22 de ani.Generatia noastra ar fi pierduta fara ei. E inadmisibil sa nu cedezi locul in tramvai bolavilor de scleroza. Cedeaza locul batranei...nu auzi ca saraca s-a terminat de curand? Trebuie sa se relaxeze...ca peste vreo ora intra iar in tura de dupa masa... iar cilentii nu sunt intelegatori niciodata"
Mi-a aruncat o privire lunga dupa care ii spune celeilalte tipe "fata...norocul lor ca trebuie sa coboram la urmatoarea...altfel le ridicam de par".

Nu suport genul asta de persoane.
Cand vad o batranica sau un batranel.normal ca le cedez locul. Tine de bun simt. Dar niciodata persoanelor nesimtite ce nu se stiu adresa respectuos gen "daca esti draguta(ca sa fie ca am pretentia de "te rog")...nu ma lasi sa stau jos?".
Cand cineva mi se adreseaza urat...raspund la fel de urat.
De la o vreme am invatat sa imi pun castile in urechi sa se ma uit pe geam.Nu ma intereasa cine urca sau coboara. Daca pe geam vad o batranica sau un batran care urca in tramvai...ma ridic de pe scaun sa il las sa stea jos.In rest stau linistita cele 7 statii pe scaunu si nu ma ridic decat daca se bolcheaza tramvaiul.
PUNCT.

| BUBULINA a răspuns:

Pai nah ce'i 7 ani de acasa cu cedatu locului
apoi faza cu spalatu. multi lucreza pe santier, magazin, in bucatarie. etc, si nu exista posibilitatea de a se spala la munk si sunt nevoiti sa foloseasca acelasi mijloace de transport cu restul
de vina sunt patroni happy
acum asta e trebuie sa ii suportam
crede-ma ca si tu poate ai mirosit a transpiratie in autobuz dar tu nu simtit happyma rog vb la general ca nu te cunosc
multi nu simt, nu mai jideca aiurea ca nu se spala
hai sa dam un ex:te speli acum afara sunt 30 gr C si pleci int-un alt cartier dus intors faci o ora. cu siguranta ca transpiri si ajungi sa mirosi poti sa te dau la subrat cu 5 feluri de deodorant dar nu cred ca te-ai dat si la ceafa pe spate... pentru ca si acolo transpiri
alta faza alti dranspira ff repede si mult. alti mai putin happy

| Klara a răspuns:

Intr-adevar, autobusurile sunt un fel de "trenurile mortii", cu care ii transportau pe detinuti la lagare. Mi s-a intamplat si mie sa stau odata jos, langa mine era o baba care putea oribil a ceapa prajita si avea o mustata "nobila" ca sa zic asa laughing) Si niste crengi pe picioare de mi s-a facut rau. Cand a dat baba sa plece, s-a ridicat sa se prinda de bara. Mi-a venit un miros groaznic de la axilarele acesteia, si aproape imi venea sa borasc. Am stat eu vreo 5 minute, a urcat un mos ce parea mai degraba veteran de razboi si o baba cu parul cu noante de mov. A inceput sa-mi faca un scandal monstruos sa ma dau de pe locul meu, s-o las pe ea si pe barbatu-su sa stea jos, eu m-am ridicat, mi-am cerut scuze, baba a continuat sa tina predici legate de "bunele maniere". Pana la urma n-am mai rezistat si am coborat la cea mai apropiata statie. De atunci m-am obisnuit sa iau taxiul. Urasc autobusurile straight face

| lia a răspuns:

Am observat si eu impasibilitatea oamenilor, poti muri langa ei in autobuz si ei, tot pasivi sunt in ceea ce priveste suferinta ta. Ba, chiar mai mult, mai fac si un filmat ca sa il posteze pe YouTube.
Mirosul "oamenilor"...sincera sa fiu intr-un spatiu restrans devine atat de insuportabil incat trebuie sa iti iei cu tine si o punga, pentru orice eventualitate. Nu se poate face nimic... Ei nu realizeaza ca au o problema ca sa poata, mai apoi, sa faca o schimbare. Atat au fost invatati, atata stiu sa faca, nu pot fi autodidacti.
Da, obisnuiesc sa cedez locul unei persoane care are mai mare nevoie de el. Nici nu se pune altfel problema. De ce? Pentru ca poate si mama mea va avea nevoie intr-o zi de un loc, eu ce pretentie sa am ca ea sa o duca mai bine, daca eu nu fac nimic pentru cei din jurul meu?
Copii mei, imi doresc sa poata realiza ca, doar daca fac astfel de gesturi vor reusi sa realizeze ceva, de care sa fie mandrii, in viata.

| andreea8888 a răspuns:

Educatia este nativa, iar ''finisarea'' sa se dobandeste de-a lungul vietii!
A fi curat, inseamna sa pastrezi Terra curata, sa nu o murdaresti cu dusurile saptamanale, mirosuri si mancaruri stricate care in loc sa le arunci acolo unde trebuie, le azvarli unde apuci, sa cureti locul unde mergi la picnic, sa strangi un gunoi care se afla in fata casei tale si sa nu crezi ca daca altii nu fac, nu trebuie sa faci nici tu(astfel consolandu-te cu amagiri amare)!
Curatenia nu este doar cea personala, ci si cea inconjuratoare!
Daca nu cedeaza locul persoanelor care au nevoie, inseamna ca inteligenta lor este limitata, ca vad prin prisma unor ochi ''mi se cuvine'', deci, nu-i judeca, ci plange-le de mila ca au ajuns astfel!
Arata ceea ce te intregeste pe tine, nu-i privi ciudat pe altii, poti schimba ceva in lumea asta, dar ce tine de persoana ta, nicidecum de altii, si cine e inteligent, preia exemplele si le apreciaza, modificandu-le in sens crescator!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai facut atita caz si tot te urci in autobuz nu pot sa cred decit ca, in relitate, lucrurile despre care vorbesti chiar iti plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de ce te urci in autobuz daca nu-ti place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbenguici dupa nickul pe care il ai as vrea sa te vad eu pe tine intr-un autobuz laughing)

Glumeam.revenind la subiect, trebuie` sa recunosc ca ai dreptate si eu vad astfel de scene de fiecare data cand am ocazia sa merg cu autobuzul sau troleul, problema se gaseste unde ai spus si tu adica in comportament, educatia defectuasa primita de la parinti si nivelul fiecaruia de civilizatie.

Apropo, sti care e culmea politetei?

Sa cedeze soferul locul unei gravide laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... tinerii din ziua de astazi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbenguici; Daca promiti ca ma faci bine platesc si 200 numai sa nu fie degeaba.Tot tu ai mai pus intrebari "cu autobuze"si cu descrieri a cea ce se petreceau in ele.Am spus atunci ca fiecare chestie e cu riscurile si cu mirosurile ei.Am considerat si voi considera in continuare ca e adevarat si nu pot sa mint numai pentru a fi de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca tu nu ma intelegi si-mi prescrii tratamente medicamentoase si psihologice in timp ce eu te inteleg dar nu pot sa te aprob.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din start iti pot zice ca nu dau locul mosnegilor.In schimb, il dau femeilor gravide sau cu, copil in brate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da zbenguici toata lumea trebuie sa coboare fiindca urca nemaipomenita extraordinara, preacurata si nevinovata, zbenguici.nu toata lumea are conditii de facut dus la iesirea din serviciu.si daca este obosit il inteleg de ce nu ofera locul.asa ca preaeducat-o zbenguici, mai zbenguiete si pe jos fiindca autobuzele sunt mijloace de trasport in comun.si in comun inseamna ca au dreptul toti care au bilet sa circule si jegosi si curati si politicosi si mojici. iar educatia copiilor, fistecare dupa puterile lui.ca eu cu politetea si bunul simt am avut numai de pierdut in fata tupeistilor si nesimtitilor.dovada ca unul bun nu poate corecta restul, dar unul rau Ii strica pe toti ceilalti.asa ca sa nu mai facem 3, 14-3, 14 In contra vantului ca ajunge tot pe noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbenguici, sa inteleg ca daca nu dau locul batranilor, sunt lipsit de educatie? Asta crezi tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Aminadab..."preaeducat-o"?
Eu cred ca tine de bunul simt ...Cum as putea sa stau linistita pe un loc cand langa mine o femeie mai in varsta sau o gravida stau in picioare in autobuzul pentru care amandoua am platit bilet? Am auzit tineri spunand ca batranii ar trebui sa stea acasa ca sunt odihniti si nu au nevoie de un loc in autobuz.Hai mai, sa fim seriosi.Adica iese o bunicuta din casa sa mearga si ea la farmacia din celalalt colt al orasului sa isi cumpere medicamente din pensia sa si asa mica si nu ii putem ceda locul intr-un autobuz? Unde e bunul simt? Unde e bunatatea de care ar trebui sa dam dovada? Ce fel de suflet ai daca poti sta pe un scaun cand langa tine un om care are nevoie de acel scaun se straduieste sa se tina pe picioare. Am calatorit intr-o zi cu un maxi-taxi in care mi-am ocupat un loc, fericita .eram extrem de obosita, veneam si de la un examen, ma durea si capul...Cand sa pornim, imi ridic si eu ochii sa vad ce e in jurul meu ...langa mine era un tip, avea in jur de 25-30 de ani care pur si simplu se straduia sa stea pe picioare.Probabil venea de la drum lung, probabil era mult mai obosit decat mine. M-am ridicat sa ii dau locul meu, mi s-a parut normal sa fac asta.Am spus asta ca sa subliniez faptul ca nu conteaza ce persoana e langa mine, fie barbat, fie femeie, fie in varsta sau nu, nu as putea sa stau linistita pe un scaun cand altcineva are nevoie de el...
Bunul simt se pierde din pacate, asta e esenta...
Iar in privinta mirosurilor... tine tot de bun simt...
@Zbenguici, ca sa iti raspund la intrebare, eu cu siguranata imi voi educa copiii sa cedeze locul...si tot ce mai tine de bunul simt. Daca altii sunt needucati, nu inseamna ca imi voi lasa copiii sa creasca asa, doar ca sa razbeasca in viata printre alti nesimtiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbenguiciule o ultima interventie si gata.In alta ordine de idei am inceput sa te cred demna de personajele lui Caragiale;"Auzi dom'le ce mitocani"

| Pupu a răspuns:

O intrebare foarte buna, dar e realitatea frate, e greu sincer sa ii schimbi pe unii, si in plus te fereasca sa strambi putin din nas, unii au impresia ca ii jignesti. aaa Apropo: E normal atunci ca suntem clasati printre codashele Europei in ceea ce priveste consumul de apa...De ce oare? Suntem oameni care avem simtzul economiei?