| marian_traicu a întrebat:

Mai este cazul ca barbatii sa cedeze locul ijn autobuz femeilor sau sa le deschida usa?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde de la caz la caz! Eu, de exemplu, nu as accepta sa stau pe locul cedat, din politete, de un barbat, daca acesta este mai in varsta! Poate el este mai obosit decat mine.

14 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Ei "galateul" adica a sti ca sa te comporti intr-o anumita situatie nu ar trebui sa dispara (.
Si raspunsul meu da exista un om care se respecta si merita de a se chema un "Gentelman". dar ar trebui sa le aratam sotilor nostri ca ne plac lucrurile acestea chiar daca e greu in zilele astea crying

| monicaclaudia a răspuns:

Sunt de acord cu Otilia36 tineri de azi i-am educat noi ( si dupa cum merg lucrurile se pare ca i-am educat rau (. Dorim sa dam copiilor nostri ceea ce noi nu aveam si asa le dam prea multa libertate uitind ca sa le dam cei 7 ani de acasa

| georgehari a răspuns:

Doar dacă sunt suferinde sau nu au putere să facă asta singure. Gesturile astea diferă de la persoană la persoană şi au efecte diferite. Dacă nu ştii cum să faci şi te împiedici de ea, atunci nu mai face.

În ţările nordice, e o jignire să cedezi locul unei femei sau unui bătrîn în autobuz, pentru că înseamnă că-i consideri neputincioşi. Nediscriminarea trebuie să se reflecte şi în viaţa cotidiană, multe dintre sfaturile de "politeţe" ducînd la discriminarea şi accentuarea stereotipurilor.

| crisa a răspuns:

Astfel de "specii" sunt pe cale de disparitie.hee hee
Dar INTOTDEAUNA va fi cazul ca un domn sa cedeze locul unei femei, implicit, sa-i deschida usa.
Asa ca, daca esti un domn... fa-o si vei fi apreciat cum se cuvine.winking

| crisa a răspuns:

"georgehari", nu suntem in tarile nordice.
iar politetea e una, discriminarea e alta.
winking
(sorry, nu m-am putut abtine tongue )

| stardeea a răspuns:

Doar un barbat bine crescut mai face astfel de gesturi

| miha2010 a răspuns:

Sincer asa ceva nu mai intalnesti decat la niste mosneguti care sunt vsi de mama lor sau la unii barbatii caare vor si ei sa agate ceva asa ca raritati domne, raritati!

| muzica a răspuns:

Pai sincera sa fiu nu trebuie ca barbatul sau ma rog baietii, in general, sa cedeze locul fetei. in cazurile in care este vorba despre o femeie gravida, batrana sau eu stiu una careia i s-a facut rau. pe de alta parte la fel de bine poate oferi locul si o fata in astfel de situatiihappy deci nu, in concluzie barbatul nu mai este cazul sa cedeze locul, pentru ca in fon si la urma urmei este si el tot om si are aceleasi drepturi cu femeiabig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, clar! happy

| ioana08 a răspuns:

Pai politicos asea ar fi frumos... dar cum este acum tineretul din ziua de azi(adica eu laughing )unii (batrani vb)vin sh te intreaba daca le dai loku'... ce s mai nu cred doar femeilor insarcinate poate happy

| deutza_9965 a răspuns:

Da...de ce nu? asta e o forma de ati arata respectul.

| lucas a răspuns:

E ceva normal. femeia (ca-i frumoasa sau mai putin frumoasa) trebuie respectata atata timp cat ea exista pe acest pamant.

| Otilia36 a răspuns:

Eu zic ca politetea primeaza si ca fiecare ar trebui sa se comporte dupa cum l-au invatat parintii.

| florentina_zaharie a răspuns:

Nu cred ca mai e cazul, din moment ce atata cautam egalitate intre sexe, sa finm consecvente!