| Dragosgan a întrebat:

Am vazut multe intrebarii despre existenta lui Dumnezeu si multe raspunsuri ilogice care fac niste demonstratii ireale despre egzistenta lui.Nu vreau sa zic ca atei au avut raspunsuri mai bune sau crediciosii mai convingatoare. Dar acum vreau sa imi zic parerea mea:Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca nu egzista dovezi asupra existentei lui. Apoi poate voi imi veti raspune ca trebuie sa crezi neconditionat.Pai de ce sa cred neconditionat daca nu am conditii sa cred. Uite, daca as vedea macar o minune cu ochii mei as crede, dar nu am vazut. E adevarat ca cateodata se intampla unele evenimente inexplicabile:adica o persoana care are cancer si este pe patul de moarte isi revine miraculor. Daca se intampla asta toti incep sa urle ca Dumnezeu a ajutat. Dar nu e asa.Este o chestie care se intampla rareori, dar se intampla. Vreti o explicatie? Corpul a reusit sa reactioneze. Ce e anormal in asta? Chiar si voua cand vi se intampla o suparare si va reveniti va rugati la Dumnezeu ca el va ajutat. Dar nu este asa. Voi ati reusit sa indreptati greseala, sau persoana care a avut probleme a trecut peste ele. Dar unii din voi va duceti sa strigati in gura mare:,, Minune, minune! Doamne iti voi multumii toata viata!,, Stiti, asa s-a intamplat si pe vremuri, cand oamenii credeau in alti zei si i idolatrizau cam la fel cum i idolatrizeaza unii din vremurile noastre.Acum,ei de ce credeau in acei zei? Pentru ca l-i s-a parut loc ca au avut un bine, dar nu il puteau explica.Si asa au poreclit un zeu, si hopa l-a inchinare.Toata chestia asta cu zei provine de la lipsa de rationament.Totul se rezuma pe o teorie:A fi sau a nu fi. Daca egzista Dumnezeu si daca nu. Dar teoria nu a fost facuta pentru credinta bisericeasca, ci pentru stiinta.Asa ca ma veti acuza ca fac o teorie unde nu trebuie. Dar va inselati:Stiinta cuprinde aceasta teorie in totalitate pentru ca a fost inventata de un om de stiinta nu de biserica. V-am incurcat nu e asa? Dar ca sa nu ma injurati la sfarsit(injurati de draci sau ceva, dar injurati degeaba ca oricum nu egzista draci) vreau sa va spun de ce nu cred in Dumnezeu:pentru ca nu m-i s-a intamplat niciodata o minune, nici mai demult cand credeam.Pai de ce? Eu cand credeam eram prost sa cred si sa ma resemnez ca se va intampla o minune... E, minciuni curate astea.Si chestia cu sfintiitongueai au egzistat niste oamenii foarte credinciosi, care au fost chinuiti de cei ce nu credeau. Poate ca nu trebuia sa i chinuie, dar cei ce i chinuiau credeau tot in zi asa ca parca era,, razboiul minciunii(al credintei),,. Si se zice ca au facut minuni, de fap nu au facut nimicSi ce sa va mai spun. Daca ar egzista un Iad cu adevarat(se stie ca in iad se aprind cazanele cu lemne(fabulatii)), de unde ar egzista atatea lemne sa aprinda focul aszisii draci? AAA, la ei nu o fi criza? Bine, gata, pentru ca stiu ca tot nu ma veti crede. Dar sa luati aminte, cand vom deceda, vom afla.Asa ca, mai credeti in Dumnezeu?

33 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Problema aceasta se rezolva intre Dumnezeu si tine.Asteapta si va veni momentul cand vei afla.Rabdare.

| Bacemi a răspuns:

Da. Inca mai cred.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Răspunsul tău nu mi-a neclintit deloc crederea în existenţa lui. Vrei o minune? Îţi spun eu una: trăieşti. Ştiinţa nu a putut dovedi apariţia vieţii pe Pământ, toate au rămas doar la stadiul presupuneri. Tu chiar dacă ai vedea un miracol cu ochii tăi nu l-ai crede, aşa că degeaba aştepţi minuni. "Pentru cei care cred, nu e nevoie de nicio explicaţie. Pentru cei care nu cred, nicio explicaţie nu este îndeajuns".
P. S. Ziceai de însănătoşiri de cancer: Corpul reacţionează oricum, de aceea cancerul este aşa de dureros. Încă ceva: "egzistă" e zgârie prea tare retina. Încearcă "există".
Toate cele bunehappy

nony
| nony a răspuns:

Pe langa faptul ca nu ai dovedit contrariul ¨existentei¨ lui D. zeu, nu ne-ai spus mai nimic.Sa inteleg ca singura ta nelamurire legata de Iad reprezinta lipsa lemnelor pentru cazane? rolling on the floor
Uite, eu sunt ateu, nu vad iad, nu vad rai.ma vad doar pe mine in fata deciziilor pe care trebuie sa le iau zilnic.Nu cred in influente negative sau pozitive.Cred intr-o zi cu multe circumstate favorabile, sau invers.
D. zeu ca entitate, NU exista. Exista materializat in constiinta noastrá. Credinta nu a adus echilibrul, ci mai mult extreme.Nu fac o istorie a ceea ce s-a intamplat de-a lungul timpului, toti care cunosc un pic de istorie stiu despre ce vb.
Exista un proverb ( anonim ) : Nu oamenii l-au inventat pe D. zeu, ci singuratatea din ei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Tot ce ai zis tu draga, sunt aberatii.Dovedeste-mi tu ca nu exista istetule.eu cred ca exista suficiente dovezi care sa duca la existenta unui Creator(repet Creator nu Dumnezeul biblic)iar tu traiesti in intuneric cu nicio dovada ca nu exista Dumnezeu.As spune multe dar ar sari multi isteti(sa nu credeti ca sunteti isteti.ci doar naivi). Bucurati-va de viata voastra ca dupa cum ziceti voi ateilor, e doar una, adica asta si e scurta, de ce iti bati capul cu credinciosii daca viata e scurta si tu trebuie sa traiesti ca dupa aceea mori si nu mai simti nimic.pam pambig grinAsa ca distractie placuta!

Abh
| Abh a răspuns:

Vreau si eu sa vad filmul ala SF la care s-a uitat juniper, rog sa-mi dea pm cine-l are.

| Alex_7297 a răspuns:

Există, nu egzistă, aflăm când om muri... Oricum :
"Dacă crezi în Dumnezeu şi nu există n-ai pierdut nimic. Dacă nu crezi şi exista ai pierdut tot."

| m4them4tic a răspuns:

Juniper, sincer, chiar ai vazut asa ceva?:-s:-s

| m4them4tic a răspuns:

UndercoverGirl, sunt de acord cu tine in legatura cu preotii.Majoritatea sunt preoti doar pentru ca asta le e meseria, asta au invatat, o fac pentru bani si chiar pentru foarte multi.
Biblia nu mi se pare chiar atat de concludenta pentru a putea demonstra existenta lui Dumnezeu.

| Dragosgan explică:

Uite.Asta e, acum imi ziceti ca nu am spus ceva convingator. Dar spuneti-mi mie:daca vrei sa omori un nebun, el isi da seama de ce vrei sa faci? nu, nu isi da seama.Asa ca ce mai conteaza sa explic eu! Voi nu veti intelege niciodata, pentru ca zicceti ca ce spun eu e ilogic. Dar voua nu vi se pare ilogic porcariile cu ingeri sau draci? Nu, asta e total normal nu-i asa? Care a vazut un inger sau un drac vreodata sa ma impuscati pe mine.Asa ca, credti in nimic, ca nimicul(Dumnezeu) nu va va salva.

| Dragosgan explică:

Stiti de ce credeti voi in Dumnezu? Eu zic ca de frica.Adica sa zicem la absurd ca ar exista, si ar venii pe pamant. Voi ce ati face? Pai v-ati duce sa il slaviti sa va mai lase sa traiti, ca va e frica de puterea sa.Asta inspira credinta:frica.De ce unui credincios i este frica de moarte daca stie ca va ajunge in Rai? Pentru ca asta inspira credinta:trebuie sa iti fie frica de cineva, ca daca nu ti-e frica te omoara pe loc. Uite, daca un hot vine sa va fure geanta cu bani. Voi de frica i-o dati, ca daca nu ati fi intr-adevar obligati nici nu i-ati dao.Asa e si cu ceredinta asta. Minciunile fricii.

| Dragosgan explică:

@dragos12ani, ce dovada este asta? Astea sunt doar povesti facute de biserica pentru a capta lumea.

| juniper a răspuns:

Dupa ce am vazut doi ingeri ridicand sufletul unui copil spre ceruri, ce crezi? Ar fi o prea mare coincidenta sa fie altceva si oricum mereu am crezut ca cineva se uita la mine, este ingerul meu pazitor happy

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Juniper ori era beat ori drogatlaughing

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Poi nu stiu, e un subiect delicat si destul de complex, complicat.Noi am fost crescuti si invatati sa avem credinta in Dumnezeu, asta e si ideea, esti supus unui fel de test(sa crezi fara sa vezi-vreo minune sau ceva), deci am fost crescuti in familii crestine, alaturi de crestini, parintii nostri la fel, bunicii la fel, dar ca sa nu complic prea mult discutia ca oricum nici eu nu sunt buna pentru discursuri p care nici eu nu le inteleg de tot, Insa, pentru noi cea mai clara dovada a existentei lui Dumnezeu este Biblia unde ni se relateaza toate intamplarile, gandeste-te:cine a creat lumea? cerul? apele? iarba? animalele. oamenii? doar nu extraterestrii sau lumea nu s-a format singura, deci in Biblie scrie clar, chiar de la inceput, desigur...mai exista unele mari semne de intrebare care intr-un fel ne fac sa fim sceptici in legatura cu credinta si cu tot ce are legatura cu Dumnezeu...si ca sa am si o incheiere:sunt crestina.reformata,da eu nu ma duc niciodata la biserica, de ce? probabil pentru ca sunt tanara, nu-mi sta capul la asa ceva, recunosc, dar si pentru ca intr-un fel detest preotii, adica sa fim seriosi, cei care ar trebui sa duca mai departe cuvantul lui Dumnezeu si care se cred niste atotstiutori si asa, chiar ei comit cele mai mari pacate, si atunci te face sa te intrebi:el de ce face asa ceva si imi zice mie sa nu fac, in Biblie mai scrie de niste preoti falsi, ei sunt aceia, sunt preotii din biserica care sunt niste hiene, poate o sa ma judecati ca vorbesc asa despre ei dar ma rog, fiecare cu parerile lui.Si ca sa termin de tot, ciaohappy

| 3l3na a răspuns:

Eu imi voi spune si eu parerea mea: thu zici ca nu exista minuni, ba exista: o minune este si faptul ca thu traiesti sau ca thu te-ai nascut sanatos si cu nicio malformatzie, orice lucru sau vietate este o minune, acum apropo de criza:criza nu este decat pe pamant pentru ca in rai sau in iad nu vor exista bani sau ceva de genul asta
si da inca mai cred in Dumnezeu, fiecare cu parerea lui

| Anemona a răspuns:

In primul rand da-mi voie sa imi exprim parerea de rau asuprea opiniei tale. Vrei dovezi ca exista Dumnezeu? pai simplu. uita-te in jurul tau. uita-te la tine! crezi ca ai iesit asa din pamant ca o floare? Dar floarea cum iese din pamant? dar pamantul insusi cum s-a format? e totul logic. Dumnezeu exista. El te iubeste si a murit pentru tine tocmai ca tu sa poti crede in el.incearca sa te rogi la Dumnezeu si sa CREZI ca el sa iti dea un semn...anunta-ma cand il vei primi

| Dragoselgwns a răspuns:

Dumnezeu exista si exista si dovezi de ex ne-a povestit o femeie de la o manastire ca venise niste turci parca care nu le placea idoli adica icoane si cand a vazut icoana a aruncat cu sabia in icoana, iar din icoana a inceput sa curga sange. Cand o sa iti fie greu o sa vezi ca te ajuta dumnezeu daca il iubesti big grin

| iryna_4737 a răspuns:

Vrei o dovada? simplu BIBLIA.Acolo este scris trecutul prezentul si viitorul nostru de zeci d mii de ani.SI acum am si eu o intrebare:ai citit biblia? pentru ca daca tot cauti adevarul, inseamna ca te-ai documentat pentru a fi sigur de teoria pe care o susti.In cazul in care ai facut-o, spune-mi cum se face ca in biblie(care a fost scrisa acum 1700 ani)scrie(in apocalipsa lui Ioan)despre semnele venirii sf lumii care deja se fac resimtite inca de pe acum:Un rezumat al cuvintelor rostite de Iisus în Matei 24 arată că sfârşitul lumii va include următoarele aspecte:

Războaie şi veşti de războaie
O naţiune se va ridica împotriva altei naţiuni şi o împărăţie împotriva altei împărăţii
Foamete şi cutremure
Profeţi falşi, care vin în Numele lui Iisus
Mulţi oameni vor fi înşelaţi de profeţii falşi
Profeţii falşi vor face semne şi minuni
Adevăraţii creştini vor fi persecutaţi
Dragostea oamenilor pentru Dumnezeu va descreşte
Evanghelia va fi predicată în întreaga lume
„Urâciunea pustiirii" (un lider mondial, care se va da drept Dumnezeu)
Mari nenorociri
Modificări ale soarelui, lunii, stelelor.nu stiu cat de mult ai examinat u lumea din jurul tau ca sa vezi cat de mult s-a schimbat in rau.insa daca u chiar nu ai habar de cele de mai sus inseamna ca teoria ta e una foarte proasta.si tocmai pentru ca esti nesigur ai pus aceasta intrebare. Sfatul meu e sa citesti biblia fie ca nu crezi sau viceversa doar asa ve afla raspunsul la intrebarea ta, si nu astepta sa mori ca sa aflii adevarul pentru ca s-ar putea sa te trezesti in iad si atunci o sa fie prea tarziu.Nu te lasa ametit de toate vorbele oamenilor care nu au habar de D-zeu ci incearca sa aflii adevarul citind biblia.bye-bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragosgan:te iubesc.
Atata straduinta spre intelegere si-atata dorinta de a vrea sa stii si asa un fel voluptos de a explica cu egzemplele tale.
Voi incerca sa bag la cap profetia ta si cand voi deceda voi afla.Pana atunci lasa-ma sa-mi revin si hai, aproba-mi cererea de a ramane prieteni. Avem multe in comun si prea multe de pus la punct, de invatat.
De acord?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si eu argumente mult mai viabile prezentate intr-un mod mult mai ordonat si mult mai corect din punct din vedere ortografic.

Semnat,

Un ateu ca si tine, dar care nu se bate cu pumnu-n piept, gen 'ia-uite, ba, ce tare-s eu si ce fraieri sunteti voi'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o logica proasta in ceea ce spui incat tind sa cred ca varsta e de vina.asta e. pana incepi sa gandesti si sa filozofezi trebuie sa fabulezi mai intai. dai inainte ca mergi bine.nu drept, dar bine.sa nu cazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu despre dzeu dar viata dupa moarte exista cu siguranta, am vazut si eu un suflet la 10 m de mine si eram mai multi care am vazut.

Dzeu nu sta in religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare dintre noi avem libertatea sa credem in ce vrem si de aceea nici nu vreau sa-ti spun ca e gresit ceea ce crezi.Deci sa fie clar de la inceput ca nu vreau sa te judec pentru nimic ca in primul rand nu e dreptul meu sa fac asa ceva.Ai spus ca inainte credeai in Dumnezeu, asi fi curiosa sa stiu comportamentul pe care il abordai atunci, vocabularul daca prin cuvintele tale incercai sa incurajezi oamenii incol sa spui poate chiar si in gluma cuiva "du-te mai ca esti prost sau nebun". Oare cat timp petreceai cu Dumnezeu intreadevar cautandul si dorind sa fi alaturi de El citind din cuvantul Sau? daca ai fi facut toate lucrurile acestea in momentul cand ai spus ca credeai in Dumnezeu atunci gandirea pe care o ai azi nu ar fi fost la fel si se poate vedea clar acest lucru pentru ca Tu atunci nu ai apucat inca sa-l cunosti personal pe Dumnezeu, parerea mea este ca ai inceput sa crezi orce vorba din popor, iar in momentul cand o persoana folosea un vocabular mai bogat(dar prost prin ceea ce spunea)te facea sa crezi ca wai chiar are dreptate.Nu e de ajuns o zi sau 1 saptamana sa fi credincios, nu exista asa ceva.Stiai ca cel care a inceput cu chestia asta cu ateismul in momentul cand a aflat ca in urmatoarele zile va muri s-a dus la doctor rugandul sa-i lungeasca viata?(daca nu credea in D-zeu de ce se speria de moarte, fiindca omul acesta incerca sa spele mintile oamenilor prin a spune ca dupa moarte nu mai este nimic). Inainte de a muri sa stii ca totusi a recunoscut ca exista D-zeu dar a refuzat sa creada in tot acest timp. Oare de ce? pentru ca unii oameni se simt bine, cand sunt sus la cel mai inalt nivel, supusi celorlalti.Isus a facut atatea lucruri pentru noi, sa sacrificat cu viata doar prin faptul ca nea iubit mult, si uite noi ce facem cu vietile noastre; sa stii ca atunci cand il iubesti pe D-zeu trebuie, ca atunci cand ne rugam sa-i multumim pentru fiecare lucru din viata noastra, dar ce e trist ca unii omanei se roaga doar in momentul cand au probleme, iar dupa rezolvarea lor uita sa-I multumeasca. Oare este asta corect? Deci daca ai cunoaste bine Biblia iti poti da seama in ce timpuri traim si poti sa vezi ca unele lucruri care urmeaza sa se inample de care lumea este destul de informata (cum ar fi si faza cu cip-urile bagate in mana sau faza ca toate tarile vor folosi aceeasi moneda, cum vor astia ca sa folosim in timp toti euro)sunt deja si au fost mereu scrise in Biblie. Oare de ce? Pentru ca exista D-zeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu, dar sunt de parere ca prin afirmatiile tale ai cam jignit mare parte din persoanele care cred in El.Cu totii suntem oameni, cu totii avem dreptul sa credem in ce vrem si de aceea trebui sa ne respectam indiferent daca suntem atei sau nu.Este in regula ca ai incercat sa ii convingi si pe ceilalti, dar ar trebui sa citesti mai mult si poate data viitoare o sa vi cu argumente mai puternice. :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine eu inteleg e pareria ta. Dar atunci nu inteleg cu ce scop tu vreai sa le insufli oamenilor ca Dumnezeu nu egzista? Ai un scop oarecare? Bine poate ai auzit sau nu, ca pe la manastiri, biserici, se citeste rugaciunea lui sfintul Vasile si sint oameni care incep a striga si fac diferite lucruri. Sau inseamna ca daca Dumnezeu nu egzista atunci poti sa faci ce dresti? Poti sa ucizi oameni sa alte lucruri, caci oarecum nu o sase intimple nimic da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum, cat mai poti edita: scoate un "i" de la "intrebarii" (primul rand) si pune-l la sfarsit la "atei"-al 3-lea rand.
Inlocuieste cu "x" "g"-ul din egzistenta.
Inlocuieste "cateodata" cu "uneori", pentru a evita cacofonia.
Anunta-ma, daca vrei, cand esti gata, poate am rabdare sa citesc si mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.Nici eu nu cred in dumnezeu.De ce sa credem intr-un om superior noua.Tot ce se intampla cu noi se intampla pentru ca asa vrem noi nu o divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar nu stiu ce sa cred serios de multe ori spun ca daca egzista DUMNEZEU sau nu.cand sunt la bine spun ca egzista cand sunt la rau spun ca unde-i DUMNEZEU la care ma rog sa ma ajute si atunci icep sa imi pierd speranta dar tot ma rog la EL.inro zi eram fara bani flamand in grecia nimeni nu imi dadea o paine sa mananc nici apa si am inceput sa plang.si am spus DOAMNE daca egzisti te rog ajuta-ma si m-am rugat la EL. apoi m-am ridicat in picioare si am zis ca trebuie sa merg si am mers tot in-ainte nu stiam exact unde si am gasit pe jos 2 euro la care m-am bucurat atata de mult si am fugit la un magazin sa cumpar o paine si acolo era un copil mort de foame la care mi-a zis pe romaneste ca nu am mancat toata ziua si mi-a fost mila de el si i-am dat aia 2 euro lui si serios eram atata de bucuros si nici in ziua de azi nu stiu de ce dar nu mai puteam de bucurie parca aveam de toate! rugativa la DUMNEZEU dar cu sifletu si din toata inima DUMNEZEU e cu noi! noi nu suntem cu EL!

| adydassler a răspuns:

Nu conteaza daca u crezi in el dar sa stii ca EL crede in tine...winking
o dovada a fost iisus (cea mai mare dovada),