| Floryn9 a întrebat:

Anul acesta am de sustinut examenul de Bacalaureat la romana, mate si biologie. Imi puteti spune care ar fi cea mai buna varianta sa invat la biologie (e mult si parca nu am nici-un chef, dar trebuie)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplifica cat poti tu de mult.Din fiecare lectie,extrage cele mai importante idei,si incearca sa le faci sa simplifici cat de mult poti,eliminand termenii inutili,ca sunt,crede-ma,ca si eu am dat bac-ul la biologie.
Coloreaza putin textul,sau subliniaza unde trebuie frumos,ca sa fie totul ordonat pe foaie,si sa nu te simti ametit doar cand vezi cum ai scris.
De exemplu,azi iti propui sa faci rezumatul,si chiar daca o sa fie mare,il imparti pe zile,cate mai sunt ele pana la bac, intelegi?
Gen, maine, sa zicem, inveti 3 pagini ( nu foi), si respecti asta pana la bac, si o sa fie ok.
O zi buna, si bafta la bac Florine!

| Floryn9 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floryn9):

Cu placere, spor la invatat happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Structureaza-ti materia pe capitole,intr-un mod ordonat,logic.
O alta metoda(daca esti in criza de timp si ai invmala pana acum prea putin pentru a promova Bac-ul...) sunt cartiile care "nu necesita studierea tuturor manualelor alternative in vigoare",un fel de "the best of in" cu tot ceea ce e STRICT si ABSOLUT necesar pentru a putea promova Bac-ul.
ex:Biologie-Sinteza pentru Bacaulaureat clasa a IX-a si clasa aX-a.(din pacate nu mai stiu editura,si poate tu esti la un alt profil/specializare).

Nu in cele din urma TREBUIE sa inveti sa rezolvi problemele(monohibridarea, dihibridarea, alte tipuri de segregare, maladii genetice, alcatuirea sangelui, ventilatia pulmonara...)
Sunt FOARTE importante in Bac.
De asemenea puneti bazele in principalele eseuri ce ar putea sa-ti cada la Bac la subiectul 2 sau 3.

Succes!

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Incearca sa iti structurezi logic materia. Nu te apuca sa inveti la gramada ca o faci varza.
Cu putina organizare si determinare, o sa reusesti.
Daca retii usor vizual, pune fiecare punct pe foaie in asa fel incat sa iti ramana intiparit.
Poti incerca si auditiv, sa iti inregistrezi capitolele si sa le reasculti.

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Ana9999 a răspuns:

Dai biologie vegetala+animala sau anatomie si genetica umana? De vegetala nu stiu ce sa zic pentru ca mie nu imi place si am dat la anatomie, iar in acel caz mi s-a parut de ajuns sa citesc sintezele din cartile de teste pentru bac. Problemele in mare parte sunt usoare, aproape toate testele au probleme ori cu volumele respiratorii, ori cu grupele sanguine, eseul de la sfarsit trebuie sa fie scurt si gasesti sa scrii orice acolo.