| silvipisicutza a întrebat:

Anul acesta am intrat clasa a 9a si as vrea sa continui cu facultatea de medicina. Puteti sa îmi explicati care este mai exact "procedeul", sa zic asa laughing si cam ce se da la admitere? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa ce termini liceul si promovezi bacalaureatul vei da examen la facultatea de medicina. Se da biologia de clasa a unsprezecea (anatomia umana) si chimia organica. Unele facultati se gandesc la reintroducerea fizicii, dar nu cred ca acest lucru se va materializa in urmatorii ani, deoarece nivelul candidatilor a scazut foarte mult si exista riscul neocuparii locurilor.
Acum trebuie sa ai grija sa fii foarte buna (de 10) la chimie, biologie, fizica, engleza si cat mai buna la matematica si o a doua limba straina. Toate astea iti vor trebui in facultate si, in general, in meserie.
De invatat pentru facultate, te vei apuca cu adevarat serios in clasa a unsprezecea

2 răspunsuri:
| Stephan142 a răspuns:

Eu sunt a12a si tot la medicina vreau sa dau.Admiterea se da la chimie organica(a10a si a11a) si putina anorganica(a9a)(cel putin in cazul meu).De preferat sa te apuci din timp de invatat din timp.Mai ales la bio unde cu toate ca e un manual de sub 130 de pagini iti ia mult timp sa il stii foarte bine(in a11a ma refer).La fel si la chimie.E bine sa iti alegi si un centru(oras) la care vrei sa dai.Astfel o sa te poti axa mai mult pe stilul intrebarilor centrului respectiv. Targu Mures dadea pana acum doar chimie sau doar bio(iti alegeai tu) dar de la anul o sa schimbe si ei.Vor sa le introduca pe amandoua.In rest nu stiu centru care sa dea altfel examenul.Clujul si Bucurestiul sunt, din cate stiu eu, cele mai bune centre.Acum cativa ani de zile se dadea inclusiv fizica.Dar nu cred ca se introduce.Competitia e una mare.Brigaela spunea ca numarul candidatilor a scazut mult...sa fiu sincer mie mi se par mai multi de la an la anlaughing).In rest, in a11a trebuie sa te apuci de invatat.Bio si chimie in special.La scoala sa inveti cat sa iei note bune si doar la materiile de bac sa inveti mai bine pentru ca niciodata nu se stie cand iti va trebui media de la bac.Mult succes!happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Stephan142):

In principiu, pentru niste studenti buni, trebuie sa ai peste 4 pe loc. Iar in ultimii ani, de-abia se depasesc doi pe an. Pana nu vom ajunge la o medie de 5 studenti pe loc, nu vom fi in parametri optimi.