| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, sunt clasa a-8-a si urmeaza sa dau examenul, stiu ca ma gandesc prea devreme,dar vreau sa devin psihiatru pediatru si trebuie sa urmez facultatea de medicina.
Nu prea gasesc nimic pe google, dar am intrat pe site-ul UMFCD si am inteles ca in anul 6 apare o disciplina "Psihiatria copiilor si adolescentilor,, (sau ceva de genul), imi puteti spune care sunt pasii sau mai multe detalii? Trebuie sa dau admitere in medicina generala? Ce discipline voi avea?(daca intru bineînţeles)

Răspuns Apreciat de Editori
| Amadagaa2 a răspuns:

UMFCD are mai multe facultati (medicina, farmacie, dentara etc). Pentru psihiatru/pediatru iti trebuie facultatea de medicina. Se da un examen pentru admitere 100 de grile cu intrebari cu un raspuns corect sau cu mai multe raspunsuri corecte. Se dau din 2 materii: anatomie (60 grile) si restul chimie organica sau fizica. Cel mai bine mergi la liceu pe un profil care cuprinde aceste materii pentru a-ti fi mai usor si vei vedea daca iti si plac. Facultatea dureaza 6 ani, apoi se face rezidentiatul, numarul de ani difera im functie de specializare: chirurg, anestezist, cardiolog, dermatolog, gastroenterolog etc. Din cate stiu pentru psihiatrie se mai fac inca 5 ani, vei lucra in spital ca si rezident, vei fi platit, vei invata de la medicii respectivi, iar la final dupa ce primesti diploma vei fi psihiatru cu acte in regula. Multa bafta! E o facultate grea, dar nu imposibila!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie sa dau admitere in medicina generala? Da.