| neverletmego a întrebat:

Anul acesta imi fac lucrarea de licenta si m-am gandit ca tema sa fie in legatura cu persoanele respinse din cauza aspectului fizic. M-am inspirat din "Frankenstein" de Mary Shelley si as mai vrea ceva titluri de carti cu subiecte asemanatoare (persoane care, din cauza aspectului fizic sunt respinse de restul lumii) si despre operatii estetice/chirurgia plastica.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, în primul rînd dă-mi voie să salut acest al tău demers, mă refer la ceea ce se numeşte o lucrare de licenţă şi, în al doilea rînd, la subiectul cu totul deosebit, gîndesc eu. Îţi doresc spor la treabă şi, cu o modestă contribuţie, încerc să mă alătur şi eu acelora care probabil ţi-au mai trimis mesaje. Deci, îţi recomand şi eu cîteva titluri de cărţi pe care le-am citit şi care au printre personaje persoane care să se încadreze subiectului propus de tine.
Aşadar : "Bruta " de Guy de Cars, apărută prin anii 60 în colecţia "Enigma "( de fapt titlul care a deschis seria) - roman poliţist; "Răzbunarea sluţilor" - Rodica Ojog Braşoveanu, Ed.NEMIRA (2006); "Enigma profesor Rebegea " - Haralamb Zincă - roman poliţist; " Cocoşatul " de Paul Feval;
Cam atît! Îţi doresc multă sănătate şi putere de muncă.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Din literatura engleză ia-l pe Richard al treilea de Shakespeare.
Fagin, din Oliver Twist. Nişte pitici, eventual de pe undeva. Vezi visul unei nopţi de vară.
Falstaff din Shakespeare.

| Minnie a răspuns:

Cyrano de Bergerac

| Adryana a răspuns:

Omul care rade - Victor Hugo, Cocosatul de la Notre-dame - Victor Hugo.

| neverletmego explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. La "Cocosatul de la Notre-Dame" ma gandeam si eu, chiar o sa incerc sa fac rost zilele astea de carte. Am uitat sa precizez ca lucrarea mea va fi in limba engleza si ar fi indicat ca si cartile sa fie din literatura engleza. Nu e obligatoriu, dar ar fi foarte bine daca ar fi asa.