| SucDeGuava a întrebat:

Apa in stare solida are acelasi volum ca apa in stare lichida?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin inghetare apa isi mareste volumul cu 9%. Asa se explica de ce se sparg conductele, cazanele, sticlele cand ingheata apa in ele si de ce se crapa pietrele de ger.
http://referat.clopotel.ro/Apa-5759.html

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce nu încerci să faci un experiment acasă, umpli două sticle până la jumătate, pe una o pui în congelator iar pe alta în frigider.
După 12 ore faci comparația!
Pa, pa.

| NeymarJr11 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

BV raspuns bun laughing si nu scurt ca alti Nu etctongue

| Ibrahimovic a răspuns:

Nici vorba...atunci cand apa trece in stare solida isi mareste volumul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Este mai mare.

| sparky34 a răspuns:

Apa in stare lichida are volumul mai mare ca in stare lichida.

| Skipper09 a răspuns:

Nu.E mai mare.

| Agalloch a răspuns:

Nu mă.

| lianaiovan a răspuns:

Nu,are volumul mai mare.

| Aly_Allyn_1994 a răspuns:

Nu. Apa, la fel ca orice lucru de pe planeta, la temperaturi scazute se contracta(isi miceste volumul) iar la temperaturi ridicate se dilata( creste volumul). Deci apa, in stare solida [gheata] are volumul mai mic decat apa in stare lichida. happy

| AndreeeaDaniela a răspuns (pentru Aly_Allyn_1994):

De acord cu tine, doar ca apa este unul dintre putinele lichide care nu se "supun" acestei reguli.Nu mai tin minte exact cum se numeste aceasta categorie de lichide care fac exceptie de la regulabig grin

| TG68 a răspuns (pentru Aly_Allyn_1994):

Aia e de notat la metale nu la apa...

| Aly_Allyn_1994 a răspuns (pentru AndreeeaDaniela):

Oke. scuze atunci. greseala mea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aly_Allyn_1994):

Prin inghetare apa isi mareste volumul cu 9%. Asa se explica de ce se sparg conductele, cazanele, sticlele cand ingheata apa in ele si de ce se crapa pietrele de ger.
http://referat.clopotel.ro/Apa-5759.html

| MMMiruna555 a răspuns:

Isi mareste cantitatea