| anonim_4396 a întrebat:

Are vreo legatura craciunul cu revelionul?

Răspuns Câştigător
| somebody a răspuns:

Craciunul reprezinta nasterea lui Isus adica 25 decembrie, iar cu revelionul va explic eu cum este.
Ca la orice evreu nou nascut la 6 zile de la nastere se face brit mila (taierea imprejur sau circumcizia pentru cei ce cunosc). Sa nu uitam ca Isus a fost evreu.Deci:25+6=31 si de atunci a inceput numaratoarea.
Asa ca are o legatura foarte stransa...winking

8 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Pentru silvioman: Domnul Isus nu s-a nascut pe 25 decembrie, este o conventie pentru ca nu se stie exact perioada in care s-a nascut, se spune ca in toamna, pentru ca atunci se facea recensamnatul in Iudeea. Pe 25 decembrie se sarbatorea zeul Ra, care era pagan iar cand s-a crestinizat lumea, s-a hotarat sa se schimbe aceasta sarbatoare in celebrarea nasterii pruncului Isus. Iar taierea imprejur la evrei se face la 8 zile, citeste in Geneza. Prin urmare, craciunul si revelionul nu au nici-o legatura, sunt practic sarbatorirea nasterii Mantuitorului si trecerea in anul nou. Singura legatura este ca le serbam pe toate in decembrie. Deci, va rog, fiti mai atenti cand "informati" oamenii, care in naivitatea lor, pot crede si raspandi mai departe aceste gogosi.

| andreutz a răspuns:

Da...ambele sunt motive de bucurie si de distractie happy

cristian
| cristian a răspuns:

Legatura este ca poti petrece alaturi de cei dragi tie.

| pep a răspuns:

Da. Au o legatura de 6 zile intre ele.

| andreiolariu a răspuns:

Nu are nici o legatura. Craciunul simbolizeaza nasterea Domnului iar revelionul este pur si simplu o noapte in care se face trecerea in noul an.

| kaumi a răspuns:

Singura legatura ar fi ca ele legate una de alta pot genera o vacanta draguta ca si durata si ca evenimente ce se deruleaza in acea perioada!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar s-a pierdut importanta religioasa la crestini.
craciunul, 25 dec., este sarbatoarea nasterii lui Isus, iar 1 ian. este ziua Sf. Maria Nascatoare de Dumnezeu, adica la 8 zile dupa nastere femeile puteau iesi din casa pentru a merge la biserica cu copilul nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar s-a pierdut importanta religioasa la crestini.
craciunul, 25 dec., este sarbatoarea nasterii lui Isus, iar 1 ian. este ziua Sf. Maria Nascatoare de Dumnezeu, adica la 8 zile dupa nastere femeile puteau iesi din casa pentru a merge la biserica cu copilul nascut.