| Shcokymzq a întrebat:

Argumentati daca toamna este folosita in poezie cu sensul de "anotimp" sau ca metafora a unei stari sufletesti sau daca ambele interpretari sunt posibile. Aveti in vedere si titlul poezie. "Emotie de toamna" de Nichita Stanescu

2 răspunsuri:
| Costel95 a răspuns:

"Emotie de toamna" este o poezie care la prima vedere pare a fi despre anotimpul toamna, insa daca citesti ...iti vei da seama ca nu se refera la anotimp. deci a doua variantabig grin.

| Aberdeen a răspuns:

Ambele interpretari sunt posibile,intrucat toamna, ca si anotimp, se pregateste sa sfarseasca ceva, incheiind un capitol, asemeni starii sufletesti a eului liric