| RazvanSmile a întrebat:

Aria gustativa se afla in:
a)in papilele gustatice
b)in trunchiul cerebral
c)in scoarta cerebrala
d)in scoarta cerebeloasa
thinking NU E TEMA!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce spui, cand gusti ceva, o faci cu nasul? fireste ca cu papilele gustative ale limbii

Răspuns utilizator avertizat
| MariaFiscusunteu a răspuns:

Este o întrebare la anatomie.c)

| ChucNoris a răspuns:

D)

| Timofte_Andreea_1993 a răspuns:

Raspunsul e clar in scoarta cerebrala pentru ca te intreaba aria gustativa : adica aria din scoarta cerebrala unde se proiecteaza sensibilitatea gustativa si anume in lobul parietal. deci raspunsul este C. Papilele gustative sunt segmentul primar adica receptorii, si in trunchiul cerebral sunt nucleii cailor care vin spre cortex, iar cerebelul nu are treaba.ps m-a amuzat raspunsul cu ´´fireste´´´...such display of pure intelligence